Protest mieszkańców gminy Podegrodzie przeciwko budowie masztu sieci Play

23 maja informowaliśmy, że spółka P4, która jest właścicielem sieci Play planuje postawić maszt telekomunikacyjny i uruchomić stację bazową w miejscowości Rogi w gminie Podegrodzie. Zgodzić na to nie chcą się okoliczni mieszkańcy.

Wtedy pod petycją przeciwko budowie wieży o wysokości prawie 44m i stacji bazowej podpisało się kilkudziesięciu mieszkańców gminy Podegrodzie. Obecnie przeciwnych jest ok. 300 mieszkańców.

W Rogach ma powstać maszt telekomunikacyjny sieci Play. Okoliczni mieszkańcy nie chcą się na to zgodzić.

Mieszkańcy głosy sprzeciwu składali do Urzędu Gminy Podegrodzie, do Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu oraz do wojewody. Ostatnio otrzymaliśmy odpowiedź w tej sprawie od sądeckiego starostwa.

Inwestor złożył wszystkie wymagane dokumenty, w tym wniosek w sprawie pozwolenia na budowę oraz oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także 4 egzemplarze kompletnego projektu budowlanego sporządzonego i sprawdzonego przez osoby posiadające stosowne uprawnienia budowlane, z którego wynikało, że planowane zamierzenie budowlane jest zgodne z przepisami prawa budowlanego oraz obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Podegrodzie. W związku z tym, tut. organ zatwierdził projekt budowlany i wydał decyzję o pozwoleniu na budowę wnioskowanej inwestycji. Przedmiotowa decyzja nie jest ostateczna.

Ponadto pragnę zaznaczyć, że Starosta Nowosądecki zapewnił wszystkim właścicielom działek znajdujących się w obszarze oddziaływania przedmiotowej inwestycji czynny udział na każdym etapie prowadzonego postępowania, a strony skorzystały z przysługującego im prawa zapoznania się z projektem budowlanym i zgromadzonymi w sprawie dokumentami.

– czytamy w odpowiedzi Biura Prasowego Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Zapytaliśmy także, czy wstrzymanie budowy przez starostwo jest możliwe, jeśli przeciwko niej będzie duża liczba mieszkańców. Jak się okazuje organ administracji architektoniczno-budowlanej nie ma kompetencji do wstrzymania robót budowlanych związanych z realizacją ww. inwestycji.

Mieszkańcy twierdzą, że nie są przeciwni budowie samego masztu, ale chcą zmiany jego lokalizacji. Poza troską o zdrowie swoich rodzin, obawiają się znacznej utraty wartości działek, gdyż w ich sąsiedztwie będzie stał 44 metrowy maszt telekomunikacyjny. Więcej informacji w materiale filmowym poniżej.

Teraz jeszcze czekamy na odpowiedź od Wojewody Małopolskiego. Inwestora się popiera, nas czujemy, że się odpycha, a przecież pierwsi na tej sądeckiej, pięknej ziemi byliśmy my tutaj. My, którzy stąd pochodzimy, a nie inwestor który przyszedł tutaj i chce nam zniszczyć to co mamy, naszą ojczyznę – bo to jest nasze.

– mówi pani Maria Łatka, która jest stroną w sporze.

Reportaż na ten temat zostanie przedstawiony dzisiaj, 14 czerwca 2020 r. w programie trzecim Telewizji Polskiej (Kronika 18:30).