Palenie „od góry” sposobem na walkę ze smogiem – pokaz poprawnego palenia w Nowym Sączu

Temperatury za oknem spadły poniżej zera, sezon grzewczy rozpoczął się na dobre w Nowym Sączu. W związku z tym w sądeckim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której specjaliści mówili o poprawnych technikach palenia w kotłach węglowych. Na początek, wiceprezydent Magdalena Majka podkreśliła, że mieszkańcy mogą mieć wpływ na poprawę jakości powietrza. 

– Nie jesteśmy bezsilni w walce ze smogiem. Możemy, a mówię o mieszkańcach Nowego Sącza i gmin ościennych, zrobić coś więcej. Chcemy mieszkańcom podpowiedzieć sposoby, jak można zawalczyć ze smogiem na własną rękę.

Dyrektor Wydziału Środowiska Grzegorz Tabasz mówił także o pokazach poprawnego palenia w kotłach węglowych.

– W najbliższą niedzielę będzie pokaz palenia od góry na płycie Rynku. To jest nowa technika, która nic nie kosztuje, a która powoduje mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie także mniejszą emisję do powietrza substancji toksycznych. 

Pokaz odbędzie się w niedzielę (1 grudnia) na płycie Rynku o godzinie 13:15. 

W konferencji prasowej wzięli także udział: Zastępca Komendanta Miejskiego PSP st. bryg. Paweł Motyka, Mistrz Kominiarski Tomasz Szołdrowski oraz Krzysztof Woźniak, z Grupy Zdrowego Oddychania. 

Więcej w materialne wideo, dostępnym poniżej, o sposobie palenia od góry pisaliśmy już jakiś czas temu w tym artykule.

źródło: UM Nowy Sącz