Palenie od góry sposobem na walkę ze smogiem?

Smog w ostatnim czasie stał się tematem numer 1. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził wczoraj II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza dla części Małopolski. Urzędnicy apelują do mieszkańców o tymczasowe ograniczenia palenia węglem i drewnem.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Europie znajduje się w Polsce. Jest to poważny problem również w naszej gminie, dlatego lokalne jak i centralne władze planują wdrożenie rozwiązań, które mogłyby poprawić sytuację. Planowane są wymiany kotłów, zakazy palenia węglem i drewnem na terenie miast itd. W naszej gminie ostatnio odbyło się spotkanie dotyczące dofinansowania do wymiany kotłów – artykuł można przeczytać tutaj.

Jednak nie wszyscy są zadowoleni z proponowanych rozwiązań, niestety nie wszystkich stać na wymianę starego pieca na nowy, niskoemisyjny, który kosztuje co najmniej 7000 zł, a proponowane dofinansowanie może wiązać się z koniecznością termomodernizacji swojego domu a więc z jeszcze wyższymi kosztami. Część ekspertów proponuje kampanię promującą palenie w piecu bez dymu. Pod adresem czysteogrzewanie.pl autorzy twierdzą:

Nie wal­czymy wprost z dymem, ale z nie­wła­ści­wym użyt­ko­wa­niem domo­wych kotłów, które skut­kuje nad­mier­nym kop­ce­niem. Pra­wi­dłowo uży­wany piec dymi sym­bo­licz­nie jedy­nie przez pierw­sze 15–30 minut po roz­pa­le­niu, po czym dym znika zupeł­nie na kil­ka­na­ście godzin. Dla pala­cza korzyść jest przede wszyst­kim w wygo­dzie i niż­szym zuży­ciu opału, ale brak dymu to także o wiele czyst­sze powie­trze.

Co mamy wspól­nego z Alar­mami Smo­go­wymi? Nasze dzia­ła­nia pośred­nio pro­wa­dzą do polep­sze­nia jako­ści powie­trza zimą. Przy­wró­ce­nie kotłowni do popraw­nego stanu tech­nicz­nego i zasto­so­wa­nie metody pale­nia od góry owo­cuje wła­ści­wie zupeł­nym zani­kiem dymu ze spa­la­nia węgla czy drewna w dowol­nie sta­rym kotle, nie mówiąc o znacz­nym spadku zuży­cia opału.

Redaktor naczelny serwisu czysteogrzewanie.pl, Wojciech Treter wystosował w zeszłym roku petycję do ministra środowiska, Jana Szyszko. Pisze w niej:

„Wnioskujemy o podjęcie działań, dzięki którym wiedza o prawidłowej – efektywniejszej i bezdymnej – eksploatacji domowych kotłów i pieców stanie się powszechnie dostępna. Tym samym Polacy zyskają możliwość efektywniejszego, tańszego i czystszego ogrzewania swoich domów, a widok zalewających okolicę siwym, brązowym i czarnym dymem kominów przestanie z czasem być standardem.

Istotnym elementem takiej kampanii powinna być promocja alternatywnej metody palenia w najprostszych piecach i kotłach: rozpalania od góry. Zagraniczne badania wykazują, że tylko ta zmiana w sposobie palenia daje 50 – 80% redukcję emisji szkodliwych pyłów ze spalania takiego samego paliwa w takim samym piecu lub kotle w porównaniu do powszechnie przyjętej techniki palenia. Z tego względu zalecane jest m.in. przez zachodnie firmy produkujące kominki oraz promowane jako metoda na ograniczenie niskiej emisji na przykład przez lokalne władze Szwajcarii.

Rozpalanie od góry jest już także zalecane przez część producentów kotłów węglowych w Polsce. Wspomniany sposób palenia jest atrakcyjny głównie dzięki temu, że pozwala oszczędzić ok. 30% opału w skali roku i zredukować uciążliwość dozoru oraz konserwacji kotłowni.”

Jak rozpalić piec od góry?

Generalnie trzeba wszystko zrobić odwrotnie w porównaniu do tradycyjnej metody palenia. Najpierw wsypujemy odpowiednią ilość węgla do paleniska, następnie kładziemy drewno grubsze, cieńsze, następnie rozpałkę – papier, karton, a na samą górę możemy położyć kilka drobnych kawałków drewna i podpalić papier. Dzięki takiej formie spalania, wszystkie gazy i spaliny emitowane z węgla i drewna spalają się jeszcze w komorze pieca, a nie ulatują przez komin na zewnątrz (dodatkowo oddają one ciepło).

Spalanie od góry pozwala także zaoszczędzić na opale, bo spalany jest on całkowicie. Dodatkowa korzyść to oszczędność czasu, nie musimy dokładać do pieca jak przy paleniu od dołu, cała czynność kończy się na poprawnym rozpaleniu kotła. Ważna informacja – palić od góry można w każdym urządzeniu grzewczym, które ma wlot powietrza pod ruszt a wylot spalin u góry paleniska. Dokładną instrukcję rozpalania od góry znajdziemy w portalu czysteogrzewanie.pl, tam też dowiemy się czy nasz piec nadaje się do palenia „od góry”.