Ogłoszenia duszpasterskie i komunikaty z parafii Podegrodzie

Od 25 marca 2020r w kościele parafialnym w Podegrodziu na każdej Mszy św. może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie licząc tych, którzy sprawują posługę – księży i kleryków. Wśród tych 5 osób mogą być wyłącznie ci, którzy zamawiali daną intencję mszalną, po uprzednim zawiadomieniu o chęci swojego uczestnictwa księdza Proboszcza. Poniżej publikujemy ogłoszenia duszpasterskie z parafii Podegrodzie.

1. Przeżywamy dzisiaj V Niedzielę Wielkiego Postu. Jest to niedziela synodalna.

2. Bóg zapłać za poprowadzenie adoracji pierwszopiątkowej. W tym miesiącu – z racji epidemii – nie będzie adoracji pierwszopiątkowej.

3. W dalszym ciągu zachowujemy wiernie wszystkie przepisy, które dotyczą modlitwy, zgromadzeń i spowiedzi świętej. O wszelkich zmianach parafialnych i wytycznych odnośnie liturgii będziemy informować na bieżąco.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca kwietnia. Zachęcamy do modlitw domowych o powołania, do odmawiania Litanii do Serca Bożego z Aktem Oddania oraz Litanii Loretańskiej.

5. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł + Bronisław JURKOWSKI z Mokrej Wsi. Jego ciało spocznie na naszym cmentarzu w Podegrodziu. Polecajmy jego duszę w naszych modlitwach. Uroczystości pogrzebowe z ludem Bożym będą w stosownym czasie, o czym poinformujemy.

Ks. Maciej i ks. Mateusz z parafii Podegrodzie walczą o Słowo przez internet

Ogłoszenia dodatkowe:

1. Zbliża się kolejny Pierwszy Piątek Miesiąca (3 kwietnia) i wielu rodziców, których dzieci uczestniczą w Pierwszych Piątkach Miesiąca prosi o wyjaśnienie, co robić, jeśli w najbliższy pierwszy piątek dziecko ze zrozumiałych względów opuści nabożeństwo w kościele? Czy dzieci będą musiały „od nowa” rozpoczynać dziewięciomiesięczny cykl nabożeństw?
Odpowiedź brzmi: nie. Opuszczenie pierwszego piątku w aktualnej sytuacji nie jest zaniedbaniem! Gdy tylko minie czas pandemii i znowu będzie można uczestniczyć w nabożeństwach w kościele, wtedy będzie można kontynuować nabożeństwo bez konieczności rozpoczynania go na nowo. Oczywiście, zachęcam do niepoprzestawania udziału w tym szczególnym nabożeństwie nawet po „zgromadzeniu” Dziewięciu Pierwszych Piątków Miesiąca.
Serdecznie zachęcam do praktyki wzbudzania sobie aktu żalu doskonałego (żal za grzechy z miłości do Boga), Komunii duchowej, modlitwy w domu, zwłaszcza z całą rodziną, w tym do wspólnego odprawiania nabożeństwa Drogi Krzyżowej, oglądania „transmisji na żywo” nabożeństw kościelnych.

Ks. Tomasz Lelito
Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Tarnowskiej

2. Szanowni Państwo!

Mamy świadomość, jak bardzo dotykają wszystkich ograniczenia wprowadzone
w naszym kraju w związku z zaistniałą sytuacją. Strach przed infekcją, izolacja, ograniczony kontakt z rodziną i przyjaciółmi, konieczność pracy i nauki w domu, niepewna sytuacja gospodarcza i ograniczony dostęp do praktyk religijnych może powodować potrzebę wsparcia, o które w obecnej sytuacji jest trudniej niż dotychczas.

Wobec tego, że nie możemy udzielać takiego wsparcia stacjonarnie, Fundacja „Auxilium” uruchamia specjalną linię telefoniczną, na której będzie można bezpłatnie uzyskać konsultację psychologiczną. Wierzymy, że nasze wieloletnie doświadczenie w poradnictwie psychologicznym przyczyni się choć odrobinę do zmniejszenia negatywnych konsekwencji kryzysu, który obecnie przeżywamy wszyscy.
Nasi psychologowie będą czekać na Państwa od 30 marca (poniedziałek) w dni robocze od 16.00 do 20.00 pod numerem telefonu: ?? 12 444 7922 (numer stacjonarny, opłata zgodna z cennikiem operatora).

Z poważaniem,
Zarząd Fundacji Auxilium

Ogłoszenie dotyczące funkcjonowania parafii pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła w Podegrodziu

Nota do dekretu Biskupa Tarnowskiego z 24 marca 2020 roku

W związku z zaleceniami KEP dla Kościoła w Polsce, Biskup Tarnowski w dniu dzisiejszym zatwierdził poniższe zalecenia uzupełniające Dekret z 24 marca 2020 roku:

„Od dnia 25 marca w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Zatem oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących (np. kościelny, organista, kleryk) mogą to być wyłącznie osoby życia konsekrowanego oraz zamawiające intencję mszalną, które chęć swojego uczestnictwa zgłosiły uprzednio proboszczowi miejsca. Dotyczy to także Mszy św. żałobnej w dniu pogrzebu bez udziału ciała zmarłego.

Kościoły mają pozostawać otwarte w ciągu dnia, z zachowaniem wymogu, by nigdy nie przebywało w nich więcej niż 5 osób równocześnie. Informację o tym należy wywiesić na drzwiach kościołów, a także przekazać ją wiernym drogą internetową. W obecnej sytuacji – odpowiadając na apel władz państwowych – raz jeszcze gorąco proszę wszystkich wiernych o pozostanie w domach i łączenie się na sposób duchowy z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie w naszych kościołach”.

W związku z powyższym informujemy wszystkich parafian, że na każdą Mszę świętą może przyjść do świątyni 5 osób, ale wyłącznie tych, którzy zamawiali daną intencję mszalną. Bardzo prosimy, aby wchodzili oni przez zakrystię, gdyż kościół pozostanie zamknięty, nie licząc przedsionka, który będzie otwarty do adoracji i modlitwy od 7.00 do 17.00.

Wszystkich pozostałych parafian prosimy o pozostanie w domach i rozsądek.

źródło: podegrodzie.diecezja.tarnow.pl