fot. podegrodzie.diecezja.tarnow.pl

Ogłoszenie dotyczące funkcjonowania parafii pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła w Podegrodziu

Poniżej zamieszczamy ogłoszenie, dotyczące funkcjonowania parafii pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła w Podegrodziu

Drodzy parafianie!

W związku z kolejnymi ustaleniami państwowymi dotyczącymi epidemii i dekretem ks. Biskupa Andrzeja Jeża z dnia 24.03.2020 r. co do funkcjonowania parafii naszej diecezji ogłaszamy co następuje:

1. Z dniem 25.03.2020 r., tj. środa, w kościele parafialnym Msze św. będą odprawiane bez udziału wiernych, przez samych tylko duszpasterzy, według zapowiedzianych i zamówionych intencji. Intencje z kaplic dojazdowych będą odprawione w kościele parafialnym. Kaplice pozostaną zamknięte.

2. Środki masowego przekazu w bardzo bogaty sposób oferują transmisje Mszy Świętych, nabożeństw, jak: Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe i wiele innych. Są także transmitowane różne formy modlitwy. Prosimy, aby oprzeć się na tych mediach i modlić się w gronie rodzinnym.

3. Wszelką posługę sakramentalną, jak: chrzty, śluby, spowiedź św. – należy telefonicznie umówić z duszpasterzami. Przy okazji telefonów o spowiedź świętą (w rozsądnych godzinach) apelujemy, aby dzwoniły tylko te osoby, które znajdują się w sytuacji poważnej, gdzie spowiedź jest konieczna.

4. Z dniem jutrzejszym, tj 25.03.2020 r., zawiesza się adorację Najświętszego Sakramentu od 15.00 do 17.00, a także wtorkową od 20.00 – 21.00, aż do odwołania.

5. Duszpasterze mogą udać się z komunią świętą i namaszczeniem do chorych tylko i wyłącznie w niebezpieczeństwie śmierci. Nie będą udawali się do nich na pierwszy piątek miesiąca.

6. Sposób celebracji Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania zostanie we właściwym czasie podany do publicznej wiadomości.

7. W razie pogrzebu jego forma obejmuje tylko stację przy grobie na cmentarzu. Msza św. będzie odprawiona w tym dniu bez udziału wiernych i ciała zmarłej osoby, a po ustaniu epidemii prosimy o umówienie się na Mszę św., którą będziemy celebrować już z udziałem całej rodziny zmarłej osoby.

8. Prosimy również przy okazji ewentualnych pogrzebów, aby nie gromadzić się na modlitwie różańcowej w kaplicy  pogrzebowej, ale aby ten uczynek miłosierdzia względem duszy czynić we własnych domach, w gronie rodzinnym.

9. Przypominamy, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej.

Te wytyczne, oparte na dekrecie ks. Biskupa Andrzeja Jeża z dnia 24.03.2020 r. obowiązują od 25.03.2020 r., tj. od środy, aż do odwołania.

Uwaga!

Czas obowiązkowej komunii świętej wielkanocnej trwa aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Każda więc spowiedź i komunia święta przyjęta przed tą Niedzielą jest zadośćuczynieniem trzeciemu przykazaniu kościelnemu.