Nagroda dla Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Fot. UMWM

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – wyróżnienie za projekt „SKANSENOVA”

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu otrzymało wyróżnienie w 40. edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2019, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagrodzony został projekt konserwatorski Skansenova, realizowany na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu oraz innych placówek muzealnych na terenie województwa małopolskiego w latach 2016 – 2019.

Dzięki wsparciu finansowemu z projektu SKANSENOVA, mającym na celu zachowanie zabytków architektury drewnianej, w tym sakralnej, poprzez zapewnienie im ochrony i opieki konserwatorskiej, w Sądeckim Parku Etnograficznym udało się odtworzyć zabytkowe malowidła w kościele ewangelickim ze Stadeł. Wykonano prace konserwatorskie 29. obiektów znajdujących się na terenie skansenu, odnowiono również ogrodzenie. Całą ekspozycję dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Uratowano polichromie kościoła ewangelickiego ze Stadeł

Powstała także strona internetowa https://skansenova.pl/ oraz tematyczna ścieżka zwiedzania.

Projekt „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu” realizowały: Sądecki Park Etnograficzny (lider projektu, Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu), Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, Zagroda Maziarska w Łosiu, Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum Dwór w Dołędze, Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to od 40. lat najważniejsza forma osiągnięć w polskim muzealnictwie. Konkurs ma na celu wyłonienie i promocję najlepszych przedsięwzięć polskich muzeów. Organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczyste gale laureatów Sybilli przez ostatnie pięć lat odbywały się w ważnych dla polskiej kultury miejscach: w Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Teatrze Wielkim w Łodzi (gala towarzyszyła I Kongresowi Muzealników Polskich), w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Ogłoszenie wyników konkursu Sybilla 2019 odbyło się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze względów sanitarnych bez udziału publiczności.

źródło: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu