Msza św. z intencji rodzin Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego gmin Podegrodzia i Łącka po 1945 r.

28 lutego 2021 r. w kościele parafialnym p.w. św. Jakuba Starszego Apostoła w Podegrodziu została odprawiona Msza św. z intencji rodzin Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego gmin Podegrodzia i Łącka po 1945 roku.

Mszę św. w przeddzień dziesiątej rocznicy ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odprawił o. Piotr Waśko SVD z zakonu werbistów.

Upamiętnienie egzekucji Jana Chmielaka, Antoniego Łatki z Podegrodzia oraz innych ofiar w Biegonicach i w Gaboniu

Członkowie podziemia niepodległościowego z gminy Podegrodzie i rodzin zamieszkałych w Podegrodziu, z gminy Łącko, ze wsi Kadcza i Maszkowice:

  • Stanisław Bodziony z Podegrodzia pod Groblą. Zbinął na Obidzy w potyczce, w starciu z wojskiem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 1946 r. miejsce pochówku – cmentarz w Łącku. Pochowany przez Partyzantów. Był partyzantem oddziału „Okrzeji”, oddziału Zygmunta Wawrzuty pseudonim „Śmały”, pod dowództwem Józefa Kurasia ps. „Ogień”
  • Stanisław Perełka z Podegrodzia – Łazów. Zginął w ataku UB na Bunkier Partyzantów w 1955 r. w Lesie Krzemieniny nad Szczawnicą. Był partyzantem oddziału „Okrzeji”, oddziałów „Śmigi” i „Żara”, pod dowództwem Józefa Kurasia, ps. „Ogień”, organizacji niepodległościowej „Odwet Górski”.
    Dzięki staraniom Akcji Katolickiej w Szczawnicy i miejscowej parafii p.w. Św. Wojciecha oraz przy współpracy władz lokalnych i Oddziału IPN w Krakowie, miejsce ostatniej walki w Krzemieninach zostało upamiętnione pomnikiem. Mogił Stanisława Perełki i Józefa Walkosza ze Szczawnicy, który także zginął w tym bunkrze do dzisiaj nie udało się odnaleźć. Wiadomo tylko, że ubecy zabrali ciała z gór i pogrzebali je gdzieś na cmentarzu w Nowym Sączu.
  • Jan Przybyś, syn kierownika szkoły w Podegrodziu, partyzant oddziału „Okrzeji”
  • Franciszek Ciągło z Podegrodzia, partyzant oddziału „Okrzeji”, oddziału Bronisława Bublika, ps. „Żar”, pod dowództwem Józefa Kurasia, ps. „Ogień”.
  • Konstanty Eugeniusz z Podegrodzia, partyzant oddziału „Okrzeji”, oddziału Bronisława Bublika, ps. „Żar”, pod dowództwem Józefa Kurasia, ps. „Ogień”.
  • Franciszek Skut ze Stadeł, współpracownik oddziału „Okrzeji”
  • Władysław Olchawa z Olszanki, partyzant oddziału „Okrzeji”, oddziału Mariana Mordarskiego, ps. „Śmiga”, pod dowództwem Józefa Kurasia, ps. „Ogień”
  • Piotr Olszak z Podegrodzia, partyzant, organizacja niepodległościowa „Odwet Górski”
  • Stanisław Skoczeń z Podegrodzia – Malusiówki, partyzant, organizacja niepodległościowa „Odwet Górski”
  • Antoni Franczyk z Podegrodzia – Górki, partyzant, organizacja niepodległościowa „Odwet Górski”
  • Józef Jurkowski z Podegrodzia – Osowie, partyzant, organizacja niepodległościowa „Odwet Górski”
  • Stanisław Basta z Kadczy, partyzant, organizacja niepodległościowa „Odwet Górski”, współpracował z oddziałem „Okrzeji”, oddziałem „Śmigi” i „Żara”, pod dowództwem Józefa Kurasia, ps. „Ogień”
  • Bronisław Basta z Kadczy, partyzant, organizacja niepodległościowa „Odwet Górski”, współpracował z oddziałem „Okrzeji”, oddziałem „Śmigi” i „Żara”, pod dowództwem Józefa Kurasia, ps. „Ogień”
  • Marian Basta z Kadczy, partyzant, organizacja niepodległościowa „Odwet Górski”, współpracował z oddziałem „Okrzeji”, oddziałem „Śmigi” i „Żara”, pod dowództwem Józefa Kurasia, ps. „Ogień”
  • Józef Oleksy z Gostwicy, partyzant AK w szczawnickich lasach i członek grupy przetrwania Stanisława Perełki
  • Józef Turek z Zagorzyna, zam. w Gostwicy, partyzant, organizacja niepodległościowa „Odwet Górski”
  • Nalepa ze Stadeł, łączniczka oddziałów niepodległościowych Narodowych Sił Zbrojnych po 1945 r.
  • Jan Tokarczyk, nauczyciel, uczył krótki czas w szkole w Podegrodziu w 1945 r, partyzant, oddział „Bacy” – Armia Krajowa
  • Józef Babik z Maszkowic, gm. Łącko, współpracownik Narodowych Sił Zbrojnych
  • Ostatni, żyjący Niezłomny z gminy Podegrodzie: Józef Błaszczyk z Olszany, współpracował z oddziałami Zygmunta Wawrzuty „Śmiałego”, pod dowództwem Józefa Kurasia, ps. „Ogień” i Stanisława Piszczka, ps. „Okrzeja”.

Obejmujemy pamięcią proboszczów: parafii Podegrodzie – ks. Józefa Młynarczyka, parafii Jazowsko – ks. Józefa Walenia, do których zostały przekazane fałszywe listy UB, w celu pomocy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. List jakoby miał być od Prymasa Polski Augusta Hlonda. Pomoc poprzez agentów UB była podstawą wyżej wymienionych proboszczów.

Ta prowokacja udała się UB w parafii Dąbrówka – Nowy Sącz, przez co proboszcz ks. Michał Kuc został skazany na 5 lat więzienia.

Wspominamy ks. Wojciecha Zygmuna z Gabonia – 5 lat więzienia w więzieniach stalinowskich.

Obejmujemy pamięcią Mariana Kubiaka, ps. „Roman” w czasie wojny żołnierz AK, po 1945 r. dowódca 1. kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia, ps. „Ogień”. Ekshumowany z pierwotnego miejsca spoczynku w 2019 r. Pochowany na cmentarzu w Tylmanowej. Rodzina Mariana Kubika mieszka w Podegrodziu.

– informują przedstawiciele stowarzyszenia LGD Partnerstwo Dla Ziemi Sądeckiej, Marek Uszko, Leszek Konstanty.

źródło, video: LGD Partnerstwo Dla Ziemi Sądeckiej