Drugi dzień strajku nauczycieli. Jak wygląda sytuacja w szkołach gminy Podegrodzie?

Wczoraj, tj. 8 kwietnia 2019 r. nauczyciele w całym kraju rozpoczęli strajk. MEN twierdzi, że strajkuje 48,5 % szkół w kraju, natomiast ZNP – że ok. 70%. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w dniu dzisiejszym, w 10 placówkach oświatowych na terenie gminy Podegrodzie.

Wicepremier Beata Szydło zaapelowała do protestujących, aby zawiesili akcję na czas egzaminów gimnazjalnych.

Nauczycielskie związki nie zamierzają zawieszać protestu na czas jutrzejszych egzaminów.

 powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz.

Co zrobią jutro nauczyciele? Trudno powiedzieć, ponieważ decyzje są podejmowane z dnia na dzień. Jak pisaliśmy w poprzednim artykule na ten temat, władze gminy Podegrodzie zapewniają, że egzaminy w placówkach na terenie naszej gminy odbędą się bez żadnych zakłóceń.

W czterech szkołach gminy Podegrodzie nauczyciele w ogóle nie zamierzali brać udziału w strajku. Tutaj zajęcia lekcyjne odbywają się od wczoraj bez żadnych zakłóceń. Są to szkoły w Stadłach, Mokrej Wsi, Olszance i w Rogach. W Długołęce-Świerkli, pomimo początkowej deklaracji przystąpienia do strajku, zajęcia odbywają się normalnie. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych placówek dostępne są poniżej.

Brzezna

W Szkole Podstawowej w Brzeznej strajk nauczycieli trwa już drugi dzień. W dniu dzisiejszym w szkole znajduje się pięcioro dzieci.

Dwóch nauczycieli i dwóch księży nie strajkuje, pozostali strajkują. Egzaminy się odbędą, część nauczycieli będzie strajkować, część nie. Ci nauczyciele, którzy są w komisjach egzaminacyjnych na najbliższe 3 dni zawieszają strajk i egzaminy się odbędą.

– uspokaja Władysław Kozik, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzeznej.

Brzezna-Litacz

Jak ustaliliśmy, w Brzeznej Litaczu również trwa strajk od wczoraj, jednak nie objął on wszystkich nauczycieli. Część z nich nie strajkuje, natomiast w dniu dzisiejszym w szkole nie ma żadnych dzieci. Najprawdopodobniej od jutra strajk zostanie zawieszony.

Długołęka-Świerkla

Szkoła Podstawowa w Długołęce-Świerkli od poniedziałku normalnie pracuje, zgodnie z planem zajęć. Wszyscy nauczyciele nie podpisali deklaracji strajkowej. Początkowo nauczyciele chcieli strajkować, jednak wczoraj stwierdzili, że pracujemy normalnie. Wszystkie dzieci są obecne, zajęcia przebiegają zgodnie z planem zajęć.

– informuje Katarzyna Plata, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Długołęce-Świerkli.

Gostwica

Zajęcia w Szkole Podstawowej w Gostwicy odbywają się, w tej chwili trzech nauczycieli strajkuje. Zajęcia są łączone. Nauczyciele, którzy nie strajkują, prowadzą normalne zajęcia lekcyjne, a w pozostałych przypadkach zajęcia są łączone z innymi klasami. Praktycznie 100% dzieci jest obecnych w szkole, kilkoro dzieci choruje i dlatego są nieobecni. Jeśli chodzi o egzaminy, zaczynają się dopiero za tydzień w poniedziałek, a nauczyciele podejmują decyzje z dnia na dzień, więc na obecną chwilę trudno powiedzieć coś więcej.

Olszana

W Szkole Podstawowej w Olszanie część nauczycieli strajkuje, ale lekcje są normalnie prowadzone. Większość dzieci jest obecna w szkole. Na obecną chwilę (wtorek godz. 10:00) strajkuje dwóch nauczycieli. Egzaminy nie są w żaden sposób zagrożone.

Podegrodzie

Większość nauczycieli strajkuje. Jest część nauczycieli, którzy nie strajkują i opiekują się tymi uczniami, którzy przychodzą. Nie ma dużo uczniów, mniej niż 10 osób. Wczoraj było 5, dzisiaj 9. Mają zapewnioną opiekę. Ja jestem cały czas przygotowana na objęcie opieką o wiele większej grupy dzieci, gdyby przyszły. Komisje na egzaminy gimnazjalne oraz egzaminy szkoły podstawowej są przygotowane, także egzaminy odbędą się normalnie. Uczniowie i rodzice o tym wiedzą, od samego początku było jasne, że egzaminy zostaną przeprowadzone.

– powiedziała naszemu portalowi Krystyna Dąbrowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podegrodziu.

Czy popierasz strajk nauczycieli? – nasza sonda

Jesteśmy ciekawi, jak zaistniałą sytuację oceniają mieszkańcy naszej gminy i okolicy, dlatego wczoraj wieczorem na stronie głównej portalu podegrodzkie.info zamieściliśmy anonimową ankietę na ten temat. Na obecną chwilę, swój głos oddało 218 osób (głosować można tylko raz). 61% mieszkańców nie popiera strajku nauczycieli, natomiast 39% uważa, że jest on konieczny. Zachęcamy do dalszego głosowania, ankieta dostępna jest również pod tym artykułem.

PK

[Ankieta] Czy popierasz strajk nauczycieli? (możesz oddać tylko jeden głos)
  • Nie 53%, 448 głosów
    448 głosów 53%
    448 głosów - 53% wszystkich głosów
  • Tak 47%, 391 głosów
    391 głosów 47%
    391 głosów - 47% wszystkich głosów
Wszystkie Głosy: 839
8 kwietnia 2019 - 19 kwietnia 2019
Głosowanie zakończone