Egzaminy w gminie Podegrodzie nie są zagrożone, cztery szkoły nie przystąpią do strajku

8 kwietnia może rozpocząć się strajk nauczycieli. Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice zastanawiają się, czy z powodu strajku egzaminy, które są zaplanowane m. in. na 10, 11 i 12 kwietnia nie są zagrożone. W gminie Podegrodzie do strajku nie przystąpią 4 szkoły, jednak jak zapewniają władze Gminy Podegrodzie – uczniowie mogą być spokojni o swoje egzaminy. 

Cztery szkoły w gminie Podegrodzie nie przystąpią do protestu

Po przeprowadzonych referendach w szkołach gminy Podegrodzie wiemy, że do protestu nie przystąpią cztery szkoły podstawowe. Jak zapewniał wójt Stanisław Banach:

Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia egzaminów, żadnych zakłóceń w terminowości i w przeprowadzeniu egzaminów nie będzie.
Uczniowie mogą być spokojni o swoje egzaminy.

A co jeśli 8 kwietnia nauczyciele nie będą uczyć, lub w ogóle nie pojawią się w szkole?

Opieka wychowawcza w klasach będzie zapewniona. Także rodzice nie muszą zwalniać się z pracy, żeby zająć się dziećmi.

Wójt wypowiedział się również na temat reformy edukacji:

Gimnazja, które u nas były, zgodnie z procesem reformy zostają wygaszone i sprawnie młodzież przechodzi do szkół ośmioklasowych. Z budynkiem w miejscowości Brzezna po szkole podstawowej już mamy plan co zrobić, będzie wykorzystany jako żłobek, przedszkole, dom dziennego pobytu, biblioteka i jeszcze zapewne coś więcej dla mieszkańców samej miejscowości.

Niektóre szkoły informują jednak rodziców o konieczności zapewnienia opieki

Mimo zapewnień wójta Stanisława Banacha, dzieci w Szkole Podstawowej w Podegrodziu dostały informację dla rodziców o możliwym strajku od 8 kwietnia do odwołania i konieczności przygotowania się do zapewnienia opieki w tym czasie. Zapytaliśmy o tę sprawę Stanisława Mazura z-cę Wójta Gminy Podegrodzie.

Nie wolno odwoływać zajęć, taki jest komunikat ze strony kuratorium, my też ustaliliśmy, że szkoły generalnie mają zapewnić opiekę dzieciom, bez względu na to ile dzieci przyjdzie. Możliwość strajku nie zwalnia z opieki dyrektorów szkół. Czy to będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, czy normalne lekcyjne – o tym zdecydują dyrektorzy, w zależności od tego, ilu nauczycieli przystąpi do strajku, ale szkoła jest otwarta, nie może być zamknięta.

– informuje wójt Stanisław Mazur.

Komunikat w Szkole Podstawowej w Podegrodziu był trochę źle sformułowany, powinna się w nim znaleźć tylko informacja, że mogą być inne zajęcia, a nie że zajęcia będą odwołane.

Egzaminy są niezagrożone, wszystkie komisje nadzorujące są zabezpieczone, w tych szkołach gdzie ma być strajk, będą inni nauczyciele, którzy nie strajkują, z tej strony nie ma żadnego zagrożenia. Sami nauczyciele w szkołach, gdzie strajk był referendalnie ogłoszony powiedzieli że na egzamin na pewno przyjdą – takie mam informacje od dyrektorów. Także u nas żadnych zachwiań jeśli chodzi o organizację egzaminów na pewno nie będzie.

– uspokaja Stanisław Mazur.

Wójt ma jednak nadzieję, że ten strajk zostanie odwołany, że obydwie strony się dogadają. Dyrektorzy szkół powinni śledzić informację nawet w niedzielę do 24:00, bo nawet wtedy może pojawić się informacja o odwołaniu strajku.

Być może dzisiaj dowiemy się coś więcej na temat strajku nauczycieli, ponieważ o godz. 8:00 rano wznowiono rozmowy rządu z nauczycielami. Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała „nowe propozycje”. Nową propozycję wysunęły też, odrzucające dotychczasową ofertę rządu, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.