Fot. Wojtek Laski/East News

Data i miejsce beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jak poinformował kard. Kazimierz Nycz, beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 r. w Warszawie na placu Piłsudskiego. Beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Giovanni Angelo Becciu.

Papież Franciszek zatwierdził dekret oficjalnie uznający cud za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia 2 października. Oznacza to, iż spełniony został ostatni wymóg niezbędny do procesu beatyfikacji.

Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego trwał 30 lat.

Wszczęto go z inicjatywy papieża Jana Pawła II w maju 1989 r. Etap diecezjalny procesu zakończył się w 2001 r. i wtedy akta przekazano do Watykanu. W prawie 300 sesjach przesłuchano około 60 świadków. W lutym 2002 r. Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności procesu diecezjalnego.

Powodem wydania decyzji o beatyfikacji  było niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego uzdrowienie. U 19-latki rozpoznano raka tarczycy. Kobieta miała operację, w czasie której usunięto jej zmiany nowotworowe. Rok później okazało się, że w gardle wyrósł guz, który dusił kobietę. Wtedy grupa sióstr zakonnych i innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowienie nastąpiło nagle i zostało uznane za trwałe.

Pod koniec 2017 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót prymasa. Od tego momentu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu przysługuje tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Rok później konsylium lekarskie Kongregacji ds. świętych zatwierdziło cudowne uzdrowienie 19-latki za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego.

O beatyfikacji kard. Wyszyńskiego informowaliśmy także w tym artykule.

Od dzisiaj działa strona internetowa z informacjami o procesie przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego: www.prymaswyszynski.pl.