100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II oraz 389. rocznica urodzin św. O. Stanisława Papczyńskiego

W dniu dzisiejszym przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, a także 389 rocznica urodzin Janka Papki (O. Stanisława Papczyńskiego) w Podegrodziu.

„18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II Wielki. Filozof i porywający mówca. Robotnik i duszpasterz inteligencji. Poeta i mąż stanu. Obrońca fundamentalnych wartości moralnych i chrześcijańskiej tożsamości Europy. Zwierzchnik Kościoła katolickiego, odważnie i twórczo wdrażający reformy Soboru Watykańskiego II. Niestrudzony pontifex – budowniczy mostów w świecie trapionym podziałami i konfliktami”

– napisał Andrzej Duda w przesłaniu opublikowanym dzisiaj przez Kancelarię Prezydenta.

Jan Paweł II kilkukrotnie wspominał o O. Stanisławie podczas swoich przemówień i homilii, m. in. podczas końcowego pozdrowienia po Mszy św. i kanonizacji bł. Kingi w dniu 16 czerwca 1999 r. w Starym Sączu.

Podegrodzcy Chłopcy – w hołdzie Janowi Pawłowi II w 100-lecie urodzin

Trudno nie wspomnieć również sługi Bożego o. Stanisława Papczyńskiego, który urodził się w niedalekim Podegrodziu, a tu zasłynął świętością, którą potwierdza toczący się proces beatyfikacyjny.

– powiedział wtedy Jan Paweł II.

Wizyta Karola Wojtyły w chałupie w Gostwicy

Przy tej okazji warto wspomnieć, że O. Papczyński to prawdopodobnie jedyny Polak, który został uhonorowany przez Państwo Polskie I i III RP. W uchwale Sejmu Koronacyjnego Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1764 r. z petycją do Stolicy Apostolskiej o beatyfikację O. Stanisława Papczyńskiego możemy przeczytać:

„Zakładając wielką ufność uszczęśliwienia Rzeczypospolitej we wstawiennictwie Sług Bożych za nami, starać się będziemy wnieść instancję do Stolicy Apostolskiej o (…) beatyfikację cudami słynącego Polaka, Stanisława Papczyńskiego, fundatora zakonu kleryków regularnych pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Błogosławionej Panny Maryi (…)”

– Stanisław August Król.

W Uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 marca 2011 r. dla uczczenia postaci i dokonań Błogosławionego Ojca Stanisława Papczyńskiego możemy przeczytać m. in. takie fragmenty:

Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Ojcu Stanisławowi Papczyńskiemu, wybitnemu kapłanowi, teologowi, współtwórcy polskiej szkoły duchowości, patriocie, kaznodziei, założycielowi Zgromadzenia Księży Marianów — pierwszego polskiego zakonu męskiego.

Ojcu Stanisławowi Papczyńskiemu zawdzięczamy wiele aktualnych wciąż ocen, opinii i wskazań. Pisał, że „człowiek bez miłości jest cieniem bez słońca, ciałem bez duszy, po prostu niczym (…) miłość jest duszą, światłem, życiem zakonów oraz każdej ludzkiej społeczności”. Nauczał też między innymi: „… nie ma nic wspanialszego pod słońcem, nic wznioślejszego, nic cenniejszego nad polską wolność”; „Nie zapominają bowiem, o najwspanialsza wśród najwspanialszych krajów Rzeczpospolita, nie zapominają twoi wrogowie o tym, że pozycja, integralność i w ogóle ocalenie twoje spoczywa na barkach dzielnych obroń- ców twojej wolności”; „Na pomniki wiecznej pamięci (…) zasługują sobie ci, którzy dla ocalenia ojczyzny oddają swe życie; im też słusznie należy się niewiędnący wieniec chwały”; „Najchwalebniejszą rzeczą umysłu szlachetnego jest poświęcenie sprawom pub- licznym swego majątku i życia”; „Wszyscy, którzy marzą o zapewnieniu sobie nieśmiertelności, powinni przejąć się tą głęboką i szlachetną myślą, że przez Rzeczpospolitą należy rozumieć coś, czemu warto całkowicie się oddać i poświęcić”; „narodziliśmy się nie dla samych siebie, lecz dla ojczyzny. Nie jest obywatelem państwa ten, kto żyje tylko dla siebie, chociaż z trudem da się powiedzieć o kimś, że żyje dla siebie, jeśli nie żyje dla nikogo innego”; „Prawdziwych mężczyzn nam potrzeba, a nie nicponi, nie mętów społecznych. Dajcie ojczyźnie Polaków, nie pachołków, to jest dajcie ludzi silnych, odważnych, zdolnych do wielkich wysiłków, zaprawionych do walki, przygotowanych do brania udziału w naradach”. W pismach Ojca Papczyńskiego można znaleźć jeszcze wiele innych, bardzo mocnych i znaczących tekstów na temat umiłowania Rzeczypospolitej oraz roli i zadań jej obywateli.

W Gazecie Polonijnej „BoletimTak” z 2017 r. ukazał się artykuł z pobytu w Podegrodziu zespołu folklorystycznego Wisła. Zespół ten był oficjalnie zaproszony na występ przez władze miasta Nowego Sącza. W trakcie pobytu i uroczystym wystąpieniu w Nowym Sączu kierownik zespołu dowiedział się, że z Podegrodzia pochodził założyciel zakonu Marianów Stanisław Papczyński, a w ich mieście Kurityba jedną z parafii prowadzą Marianie. Członkowie zespołu postanowili więc na drugi dzień przyjechać do Podegrodzia i pokłonić się Stanisławowi Paczyńskiemu.

Pomoc w opracowaniu artykułu, materiały, zdjęcia:
Leszek Konstanty,
Zygmunt Łatka