ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie.

Od początku roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza kontrolę zwolnień chorobowych. Lekarze orzecznicy ZUS sprawdzają czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i niezdolna do pracy. Sprawdzane jest także, czy kontrolowana osoba nie powinna wrócić wcześniej do pracy. Inspekcja dotyczyła też sposobu w jaki chorzy wykorzystują zwolnienie, czy odpowiednio dbają o siebie i stosują się do zaleceń lekarza.

Wyniki kontroli wykazały, że w Nowym Sączu ZUS zaoszczędził aż 461 tysięcy złotych, Tym samym Nowy Sącz jest drugi w rankingu Małopolski pod względem wstrzymanych zasiłków chorobowych. Zdarzyły się też przypadki, kiedy osoba przebywająca na L4 musiała zwrócić otrzymane pieniądze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W Nowym Sączu od początku roku ZUS przyłapał aż 512 osób, które w nieodpowiedni sposób korzystały ze zwolnienia lekarskiego. W całej Małopolsce kontrole przyniosły ponad 2,5 miliona złotych zysku i praktycznie połowie przebywających na L4 pacjentom wstrzymano zasiłki chorobowe.

źródło: RDN