Zmarł ostatni Żołnierz Niezłomny z gminy Podegrodzie

W piątek, 11 czerwca 2021 r. odbył się pogrzeb ostatniego Żołnierza Niezłomnego z gminy Podegrodzie. Msza św. pogrzebowa za zmarłego Józefa Błaszczyka z Olszany (przysiółek Wolica) została odprawiona w Czarnym Potoku.

Józef Błaszczyk urodził się 16 listopada 1928 r. w Olszanie. W wieku 16 lat wstąpił do AK. Jako żołnierz sądeckiej Armii Krajowej i WiN-u współpracował m.in. z oddziałem Zygmunta Wawrzuty „Śmiałego” i  Józefa Kurasia „Ognia”. Za swoją działalność został skazany na kilka lat przymusowych robót w kopalni.

W 2014 roku, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Józef Błaszczyk wraz z Stanisławem Skoczniem (również Żołnierzem Niezłomnym z gminy Podegrodzie) odwiedzili cele, w których torturowano polskich patriotów.

Tylko dlatego, że marzyłem o prawdziwie wolnej Polsce, traktowano mnie jak największego jej wroga.

– wspominał Józef Błaszczyk.

Nigdy nie zapomnę tych przesłuchań, choć minęło już tyle lat.  Dostałem wyrok sześciu lat więzienia. Potem trafiłem na ciężkie roboty do kopalni Knurów.

– dodał.

W 2019 r. Józef Błaszczyk w wywiadzie do specjalnego wydania „Polski Zbrojnej” powiedział, że patriotyzm był dla niego jak oddech. Pełny wywiad jest dostępny tutaj.

Śp. Józef Błaszczyk został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Czarnym Potoku.

Niezłomni z gminy Podegrodzie