Zła jakość powietrza w Podegrodziu, normy przekroczone o kilkaset procent..

Na naszą redakcyjną skrzynkę mailową otrzymaliśmy dzisiaj zdjęcie, przedstawiające sytuację z dnia 17 grudnia 2020 r. Zdjęcie wykonano  w centrum miejscowości Podegrodzie. Kłęby dymu unosiły się z komina bydynku w pobliżu Urzędu Gminy.

Czytelnik przesłał nam także odczyty z miernika jakości powietrza z ubiegłej nocy. Miernik, który znajduje się na budynku Urzędu Gminy Podegrodzie pokazywał przekroczenie normy pyłu zawieszonego PM10 o ponad 400% oraz pyłu zawieszonego PM2.5 o ponad 500%. 

Obecnie w godzinach porannych czujniki pokazują przekroczenie norm odpowiednio o 146 oraz o 184%. Jakość powietrza można monitorować tutaj. Można także skorzystać z aplikacji Airly, dostępnej bezpłatnie w sklepie Google Play lub AppStore.

Warto zwracać uwagę na to, czym palimy w swoich piecach. Często jednak problemem jest sam sposób palenia. W momencie rozpalania, jeśli do pieca wrzucimy drewno, zasypiemy węglem i podpalimy od dołu,  to przy drewnie powstaje wysoka temperatura, węgiel nagrzewa się wolniej i wydzielają się gazy. Przy braku powietrza, spalanie jest utrudnione i tworzy się gęsty dym. W większości gospodarstw w ten sposób pali się od lat. Po rozpaleniu ładuje się kilka łopat węgla, piec początkowo ma niską temperaturę i wszystko się „kisi”.

Rozwiązaniem problemu może być rozpalanie pieca od góry. Jak to zrobić? Generalnie trzeba odwrócić proces w porównaniu do tradycyjnej metody palenia. Najpierw wsypujemy odpowiednią ilość węgla do paleniska, następnie kładziemy drewno grubsze, cieńsze, następnie rozpałkę – papier, karton, a na samą górę możemy położyć kilka drobnych kawałków drewna i podpalić papier. Dzięki takiej formie spalania, wszystkie gazy i spaliny emitowane z węgla i drewna spalają się jeszcze w komorze pieca, a nie ulatują przez komin na zewnątrz (dodatkowo oddają one ciepło).

Spalanie od góry pozwala także zaoszczędzić na opale, bo spalany jest on całkowicie. Dodatkowa korzyść to oszczędność czasu, nie musimy dokładać do pieca jak przy paleniu od dołu, cała czynność kończy się na poprawnym rozpaleniu kotła. Ważna informacja – palić od góry można w każdym urządzeniu grzewczym, które ma wlot powietrza pod ruszt a wylot spalin u góry paleniska. Dokładną instrukcję rozpalania od góry znajdziemy w portalu czysteogrzewanie.pl, tam też dowiemy się czy nasz piec nadaje się do palenia „od góry”.