Zasłużeni dla Ziemi Sądeckiej

14 czerwca 2019 r. kolejne osoby dołączyły do grona Zasłużonych dla Ziemi Sądeckiej. Podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego honorowe odznaki wręczyli im: Roman Potoniec – przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego oraz Marek Kwiatkowski – starosta nowosądecki.

– Gratuluję wszystkim wyróżnionym. Dajecie przykład do naśladowania i zachęcacie do niesienia bezinteresownej pomocy i dbania o Ziemię Sądecką.

– mówił przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec.

Odznakę honorową „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” otrzymali: Andrzej Lis, Jacek Nowak, Maria Jaworecka, Ks. Ludwik Ryba, Stanisław Majchrzak i druh Teodor Gargas.

– Dziękuję za wasze zaangażowanie. Cieszę się, że Ziemia Sądecka ma tak wybitnych ludzi, którzy na co dzień niosą pomoc, rozwijają swoje pasje i przekazują je następnym pokoleniom. Rozsławiacie Sądecczyznę nie tylko w kraju, ale i za granicą. Z radością wręczałem wam dzisiaj te medale. Każdy z was zasługuje na takie wyróżnienie.

– mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Wśród odznaczonych są m. in. Druh Teodor Gargas oraz Ks. Ludwik Ryba, ich sylwetki przedstawiamy poniżej.

Druh Teodor Gargas

Wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Stadłach w 1976 r. Obecnie pełni tam funkcję sekretarza Zarządu. Jako osoba kompetentna i aktywna społecznie został powołany do struktur związkowych straży pożarnej: jest prezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP Podegrodziu, a w Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Sączu od trzech kadencji pełni funkcję wiceprezesa. Jest strażakiem-budowniczym, z jego inicjatywy powstała remiza OSP w Długołęce, a wiele remiz OSP na terenie gminy Podegrodzie zostało zmodernizowanych i unowocześnionych.

Druh Teodor Gargas to uczestnik wielu akcji ratowniczo-gaśniczych. Swoim doświadczeniem dzieli się z młodszym pokoleniem, przekazując wiadomości i umiejętności strażakom ochotnikom OSP z terenu powiatu nowosądeckiego. Druh Teodor Gargas udziela się również społecznie i charytatywnie. Za swoje zasługi był wielokrotnie nagradzany. Wśród licznych odznaczeń znajduje się Srebrny, Brązowy oraz Złoty Krzyż Zasługi przyznawany przez Prezydenta RP, a także: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy, Srebrny i Złoty Medal „Zasługi dla pożarnictwa” oraz Złoty Znak Związku – przyznane  przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Ks. Ludwik Ryba

Urodzony 17 lipca 1945 roku w Dąbrowie Narodowej koło Jaworzna. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w Starej Wsi 30 lipca l963 r. Świecenia kapłańskie przyjął 24 sierpnia 1972 roku w Gliwicach. Po ukończeniu studiów teologicznych w Warszawie pracował przez 5 lat na stanowisku katechety, wikarego i ministra w Opolu. Po trzeciej probacji przez 3 lata był katechetą w Nowym Sączu. W tym okresie zaangażował się w ogólnopolski ruch oazowy, oferujący młodzieży nowe formy duszpasterskiej opieki. I właśnie wtedy zrobił dla Sądecczyzny piękny gest – na prośbę mieszkańca Ziemi Sądeckiej przyjął i zaopiekował się sztandarem „Powiatowego Zarządu Rezerwistów Pierwszego Batalionu” z okresu lat 20. ubiegłego wieku. Jest to jedyny sztandar z tak wczesnego okresu z naszego regionu zachowany w Muzeum Jezuickim w Starej Wsi koło Brzozowa.

W l996 r., ks. Ludwik Ryba przybył do pracy wśród Polaków w Melbourne. Od chwili przybycia na antypody włączył się w duszpasterską posługę dla polskich wspólnot. Obecnie jest duszpasterzem Polaków w Richmond, liderem grupy modlitewnej, opiekunem Koła Przyjaciół Misji, kapelanem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i Klubów Seniora. Jest też spowiednikiem w ośrodkach polskiego duszpasterstwa i duszpasterzem chorych odwiedzającym ich w domach, szpitalach i przytułkach. Otwartość ks. Ludwika na ludzkie potrzeby i gotowość służenia dzieciom, młodzieży, rodzinom i starszym osobom zjednały Mu wiele uznania i serdecznej wdzięczności.

fot. Maria Olszowska,
źródło. nowosadecki.pl