Zagroda Lachowska „Kubalówka” Krzysztof i Urszula Bodziony

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu opublikował materiał video, z którego dowiemy się, jak powstała słynna na całą okolicę „Kubalówka”.

Odtwarzanie Podegrodzkiej zagrody zaczęło się od 2000 roku. Pierwszy przeniesiony został drewniany spichlerz „sołek”, który po postawieniu na „Kubalówce” był miejscem przechowywania zbiorów.

Trzy lata później obok spichlerza stanęła drewniana, podegrodzka chałupa z 1858 roku, przebudowana w pierwszej połowie xx wieku, o czym w filmie opowiada właściciel zagrody Krzysztof Bodziony.

Krzysztof Bodziony zaprasza nas także do środka i opowiada, co znajduje się kolejno w sieni, następnie w „chałupie” oraz w izbie.

Tu jest chałupa, bo w Podegrodziu cały budynek nazywają chałupa, ale kuchnia to jest też chałupa. Dawniej w tej kuchni to całe życie się toczyło. Chłopy robiły miotły, albo koszyczki, a baby jak to baby zdobiły, albo haftowały..

– opowiada właściciel Kubalówki.

Krzysztof Bodziony prezentuje również wystawę w drewnianym spichlerzu (sołku) oraz kuźnię. Wspomina także św. o. Stanisława Papczyńskiego, który urodził się w Podegrodziu, był założycielem pierwszego męskiego zakonu na ziemiach polskich – Zgromadzenia Księży Marianów oraz spowiednikiem króla Jana III Sobieskiego.