„Wyklęci odnalezieni w Małopolsce” – wystawa na nowosądeckim Rynku

W związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na nowosądeckim rynku ustawiona została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie wystawa pt. „Wyklęci odnalezieni w Małopolsce”.

Ekspozycja pokazuje na wybranych przykładach z obszaru Małopolski rezultaty prac Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN wKrakowie oraz Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Misją Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN jest odnalezienie i identyfikacja ofiar systemów totalitarnych i czystek etnicznych oraz zwrócenie ich rodzinom i Polsce. W zespole Biura pracują antropolodzy, archiwiści, archeolodzy, historycy, genetycy i wielu innych specjalistów z różnych dziedzin. Wsparciem są także służby mundurowe oraz szerokie grono wolontariuszy.

„Nie są to zwyczajne prace archeologiczne, które mają za zadanie tylko odnaleźć szczątki i zidentyfikować ludzi. Jest to sprawa wagi państwowej. W ten sposób państwo polskie, ale też my jako obywatele upominamy się o naszych bohaterów!”

stwierdza prof. Krzysztof Szwagrzyk zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, pełniący obowiązki Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

Ekspozycja wystawy „Wyklęci odnalezieni w Małopolsce” będzie dostępna na rynku przez cały marzec, zapraszamy do obejrzenia.

Niezłomni z gminy Podegrodzie

Źródło: Biuro Prasowe UM NS