Wycinanie drzew i krzewów z prywatnej działki bez zezwolenia

Ministerstwo Środowiska wyjaśnia, że od 2017 roku zezwolenie na wycinkę nie jest już wymagane w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Aby można było usunąć drzewo bez kontroli administracyjnej muszą zostać spełnione jednocześnie oba wymienione wyżej warunki.

Kiedy drzewa i krzewy likwidowane są w przypadku podejmowania na nowo nieużytków na cele rolnicze, zezwolenie również nie jest wymagane.

Łagodzeniu norm podlega też kwestia usuwania drzew przez samorządy. Rada gminy będzie mogła ustalać, które gatunki drzew i krzewów, ich wiek, czy cechy nieruchomości, na których rosną mogą być likwidowane bez zezwolenia.

Jednak nie oznacza to braku jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów. Konkretne drzewa i krzewy objęte specjalną ochroną wynikającą z ustawy o ochronie przyrody (lub z innej ustawy) nie mogą zostać usunięte tak długo jak obowiązuje uchwała rady gminy obejmująca dane drzewo (krzew) daną formą ochrony przyrody (np. pomniki przyrody). Ograniczenia dotyczą także wycinki w parkach krajobrazowych, czy zieleni objętej ochroną konserwatorską.