„Wstańcie i chodźcie” – Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Brzeznej – Litaczu

W 14 rocznicę śmierci Jana Pawła II – 02 kwietnia 2019r. – społeczność szkolna obchodziła uroczyście Dzień Patrona szkoły. Nasza szkoła już od ponad 11  lat nasi imię Ojca Świętego Jana Pawła II. Hasłem przewodnim X Święta Patrona naszej szkoły był tytuł książki Jana Pawła II. Książka ta zbiór wspomnień z czasów „kapłańskich” i „biskupich” Jana Pawła II. Ojciec Święty umiał przebaczać i prosić o wybaczenie, radował się i pokornie znosił cierpienie, modlił się i uczył rozmodlenia, rozmawiał i pochylał się nad chorymi, pielgrzymował i pisał książki. Jego modlitwa, myśli i miłość obejmowała jednocześnie cały świat, bez względu na kolor skóry czy religię. Dlatego zmieniał oblicze tego świata. Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu dokonał wielu przemian w sercach i społecznościach ludzi.

Apel przygotowany z okazji rocznicy śmierci Patrona szkoły miał też wspomnieniowy charakter. Wybrane wiersze piosenki przeplatały się z treściami dotyczącymi życia Jana Pawła II. Wspomniany tytuł książki ma swoje źródła w słowach Jezusa do uczniów. Tak jak Jezus, Jan Paweł II również chciał byśmy próbowali choć trochę naśladować jego miłość do bliźnich.

Po uroczystym apelu odbył się tradycyjny konkurs wiedzy o życiu Jana Pawła II. Najlepszą wiedzą wykazali się przedstawiciele klasy V – Melchior Pustułka i Krzysztof Rembiasz. W dniu Patrona szkoły nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu Recytatorskiego Poezji Jana Pawła II. Pierwsze miejsce zajęli ex- aequo Krzysztof Rembiasz i Kacper Plata. Na zakończenie pierwszej części obchodów Dnia Patrona szkoły czekała na wszystkich „słodka niespodzianka” w postaci słynnych kremówek… .

W drugiej części odpowiadając na słowa Jana Pawła II „Wstańcie, chodźmy” wyruszyliśmy z pielgrzymką do Sanktuarium Strzyganieckiego. Rozważaniom drogi krzyżowej towarzyszyło dzielenie się przesłaniem Jana Pawła II poprzez rozdawanie jego cytatów mieszkańcom Brzeznej. Uroczystość zakończyła msza św. odprawiona przez naszego katechetę ks. Stanisława.

SP Brzezna – Litacz