Wspominamy Zjazd Górski z 1938 roku z udziałem mieszkańców Podegrodzia.

15 sierpnia tego roku przypada jubileusz 80 lecia zjazdu Górskiego w Nowym Sączu. W artykule przedstawiamy zdjęcia przesłane przez naszego Czytelnika – jak dotąd nigdzie nie publikowane, a dotyczące udziału naszych rodaków z Podegrodzia w uroczystościach Zjazdu Górskiego w 1938 roku.

„Oprócz władz i instytucji państwowych w przygotowanie uroczystości zaangażowani byli także właściciele sklepów, restauracji, hoteli a także ludność miasta. Porządkowano ulice,
przystrajano obejścia i posesje. Popularny ówczesny publicysta Stanisław Klemensiewicz nawoływał społeczeństwo do masowego udziału w święcie pisząc:
Pamiętajmy więc o naszych obowiązkach i przygotowujmy się solidnie i szczerze na przyjęcie masy góralskiej braci. A dalej propagujmy „Dni Gór” – szczególnie na wsi, gdzie gazeta czy afisz rzadszym jest gościem, a gdzie żywe serdeczne słowo lepiej trafia do serca. Więc przybywajcie do N. Sącza – 13, 14, 15 i 16 sierpnia na „Dni Gór”, bez wyjątku wszyscy i z gór i z dolin – i z wsi i z miast – wszyscy!”

Galeria zdjęć

Poniżej dwa zdjęcia zbiorowe,  jedno na Plantach w pobliży I Liceum Ogólnokształcącego, a drugie pod Zamkiem w Nowym Sączu. Zdjęcia pochodzą z rodziny księdza proboszcza parafii Podegrodzie Jana Pabiana. Na zdjęciu mieszkańcy Podegrodzia i Parafii Podegrodzie z Wójtem Tomaszem Łatka i Starostą Nowosądeckim.

Kolejne zdjęcie pochodzi z archiwum rodzinnego sekretarza gminy zbiorowej w Podegrodziu Jakuba Konstantego (rodzina Jakuba Konstantego):

Rodzina sekretarza gminy zbiorowej w Podegrodziu – Jakuba Konstantego

Zdjęcie poniżej, zrobione w Nowym Sączu, widzimy na nim dziewczyny i chłopców z Podegrodzia. Zrobione prawdopodobnie w roku 1935 albo 1936. Na zdjęciu Ignacy Kasprzyk, Helena Ciągło, w rękawiczkach Maria Migacz i Władysław Konstanty.

Chłopcy i dziewczeta z Podegrodzia – rok 1936

Kolejne zdjęcia poniżej to córka Jakuba Konstantego Agnieszka i córka Helena w stroju komunijnym.

A w Podegrodziu – Druzbacka!

Pozostając w temacie kultury góralskiej, zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu, gdzie trwa właśnie 36. Druzbacka – czyli przegląd dorobku ludowego muzykowania, śpiewu (solowego i zespołowego), popisu drużbów weselnych z regionów: Lachów, Zagórzan, Pogórzan, Górali Łącko – Kamienickich, Rytersko – Piwniczańskich, Babiogórskich, Kliszczaków i Łemków.

Celem  imprezy jest ożywienie poprzez przekaz sceniczny różnorodnych form tradycyjnego muzykowania, przybliżenie młodemu pokoleniu etnograficznej prawdy o realiach autentycznej kultury ludowej, popularyzacja twórczości artystycznej związanej z aktywnym uczestnictwem, stworzenie możliwości niekonwencjonalnego spędzania wolnego czasu dla szerokiej grupy odbiorców, budowanie pokoleniowych i regionalnych więzi.

Program Druzbacki dostępny tutaj.

W artykule wykorzystano fragmenty opracowania „Święta Gór (1935 – 1938) i ich rola w krzewieniu wiedzy o regionach” (Maria Kurzeja-Świątek, Rocznik Małopolska Regiony – Regionalizmy – Małe ojczyzny XV 2013, Małopolski Związek Regionalnych Towarzystw Kultury oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie) dotyczące Zjazdu Górskiego w 1938 roku.