Wczoraj każdy mógł poczuć się jak król..

Tradycja przemarszów, związana z uroczystością Objawienia Pańskiego, jest w Polsce coraz popularniejsza. W parafii Podegrodzie Orszak Trzech Króli zorganizowały już po raz drugi panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Stadeł. Trzej Królowie wyruszyli spod remizy OSP w Stadłach o godzinie 10:10.

W orszaku oczywiście nie mogło zabraknąć Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara, symbolizujących trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Królowie jechali na koniach, w orszaku na koniu jechał również rycerz. Za nimi szły anioły, pasterze, mieszkańcy w strojach regionalnych oraz dużo innych „królów”, za których chętnie przebrały się dzieci 🙂

O bezpieczeństwo przemarszu zadbała Ochotnicza Straż Pożarna w Stadłach. Strażacy jechali samochodami na początku i na końcu orszaku.

W pięknej zimowej scenerii mieszkańcy gminy Podegrodzie z zaciekawieniem obserwowali pochód, robili zdjęcia. Na trasie pomiędzy Stadłami a Podegrodziem oraz w samym Podegrodziu do Orszaku chętnie dołączali inni mieszkańcy naszej gminy. Po dotarciu do kościoła parafialnego w Podegrodziu przed godziną 11:00, ks. proboszcz Józef Wałaszek pobłogosławił uczestników Orszaku i zaprosił na mszę św.

Skąd się wywodzi Orszak Trzech Króli?

Tradycja Orszaków Trzech Króli jest w Polsce stosunkowo świeża. Pochody te są jednak bardzo popularne poza granicami naszego kraju. W Hiszpanii oraz niektórych miastach Meksyku orszaki te organizuje się 5 stycznia, w przeddzień święta Objawienia Pańskiego. Trzej Królowie przejeżdżają ulicami i rzucają zebranym dzieciom cukierki. To również czas rozdawania najmłodszym prezentów.

Pierwszy polski orszak odbył się w roku 2009 w Warszawie i Toruniu. Odbyło się to w niedzielę najbliższą dniu 6 stycznia. Początkowo miały to być jasełka uliczne. Zdecydowano jednak, że historię można oprzeć na wędrówce Trzech Króli. Pomysł bardzo się spodobał, a marsze zaczęły organizować inne miasta i kościoły. Z roku na rok orszaki zyskują coraz większą popularność.

Pełna galeria zdjęć jest dostępna na naszym profilu w serwisie Facebook – Orszak Trzech Króli Galeria