W sobotę ogólnopolskie działania drogówki – Kaskadowy pomiar prędkości

Dzisiaj policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. Kaskadowy pomiar prędkości. Akcja polegaj na prowadzeniu kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na często niezbyt długim odcinku drogi.

– Nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, ale policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

– informują służby prasowe Policji.

Niezmiennie od lat, najwięcej wypadków powstaje z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu. Jak wynika ze statystyk policyjnych zbyt szybka jazda to przyczyna ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.

Jak informuje policyjny komunikat, od 18 maja 2015 roku w Polsce obowiązuje przepis skutkujący zatrzymaniem prawa jazdy kierującemu, który przekroczył prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Na początku wejścia w życie tej regulacji zauważalne było realne zmniejszenie prędkości pojazdów w Polsce. Co istotne mniej było również zdarzeń drogowych skutkujących obrażeniami ciała bądź śmiercią. Niestety z biegiem lat intensywność oddziaływania przepisu na kierujących znacznie zmalała. Tylko podczas tegorocznych wakacji prawo jazdy z tej przyczyny straciło prawie 10 000 kierujących. Liczba ta jest bardzo niepokojąca ponieważ w porównaniu z wakacjami 2018 roku wzrosła o blisko 100%.

Celem sobotnich działań jest ograniczenie zagrożeń wynikających z przekraczania dopuszczalnych prędkości. Do działań będą wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

źródło: Biuro Ruchu Drogowego KGP