W Nowym Sączu najwięcej przestępstw wg wyliczeń GUS

Mieszkańcy Nowego Sącza, Wałbrzycha oraz powiatu kołobrzeskiego powinni mieć się na baczności. Główny Urząd Statystyczny udostępnił dane dotyczące przestępczości w pierwszym półroczu 2019 roku w polskich powiatach oraz miastach na prawach powiatu.

W badaniu wzięto pod uwagę wszystkie przestępstwa stwierdzone, czyli takie, które zostały stwierdzone przez policję w zakończonych postępowaniach przygotowawczych i uznane za przestępstwa. Dane, które analizował GUS dotyczą 380 powiatów, w tym 66 miast na prawach powiatu.

Niebezpiecznie w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim

W Nowym Sączu, który prowadzi w tym niechlubnym rankingu na 10 tys. mieszkańców przypada 614 przestępstw, natomiast w powiecie kolbuszowskim – tylko 30.

W liczącym 62 tysiące mieszkańców powiecie kolbuszowskim odnotowano 193 przestępstwa. Zaś w Nowym Sączu (84 tys. mieszkańców) policja stwierdziła 5 158 takich przypadków – 3 930 z nich to przestępstwa gospodarcze, a 1 144 kryminalne.

Na kolejnym miejscu w rankingu przestępczości uplasował się jeden z nadmorskich powiatów – kołobrzeski (419 przestępstw na 10 tys. mieszkańców).

Następny jest Wałbrzych z 356 przestępstwami na 10 tys. mieszkańców.

Jeśli chodzi o cały powiat nowosądecki – uplasował się na 13 pozycji z 219 przestępstwami na 10 tys. mieszkańców.

Na Podkarpaciu najbezpieczniej

Najlepiej w badaniu wypadło Podkarpacie, prócz powiatu kolbuszowskiego, również względnie niewiele przestępstw odnotowano w powiatach: rzeszowskim (31 na 10 tys. mieszkańców), strzyżowskim (34), krośnieńskim (36).

Do najbardziej bezpiecznych miast należą Rzeszów (71), Białystok (80)  oraz Lublin (104).

Pełne dane znajdziemy na stronach GUS.