V Synod Diecezji Tarnowskiej – Kongregacje Duszpasterskie

Zacznijmy od tego czym jest Synod diecezjalny…

… słowo „synod” pochodzi z języka greckiego i oznacza zejście się i pójście wspólną drogą. W rozumieniu Prawa Kanonicznego synod diecezjalny jest zebraniem doradczym, utworzonym przez kapłanów, osoby zakonne i świeckich Kościoła naszej diecezji, zwołanym i prowadzonym pod przewodnictwem biskupa, dla „ponownego opisania i zdefiniowania” oblicza naszego Kościoła partykularnego. Synod jest wydarzeniem wspólnotowym i okazją do wzrostu w wierze i miłości we wspólnocie.

Kodeks prawa kanonicznego odnosi się do trzech głównych powodów zwoływania synodów. Są nimi:

  • potrzeba wzrostu wiary,
  • wzrost karności Kościoła,
  • oraz odpowiedź na nowe problemy, które pojawiają się w świecie współczesnym i we współczesnym Kościele.

Przygotowania i wyzwania duszpasterskie związane z V Synodem Diecezji Tarnowskiej, a także rola homilii to główne tematy Kongregacji Duszpasterskich.

Na czele Komisji Przygotowawczej do spraw Synodu stoi bp Leszek Leszkiewicz, który przedstawia nam, iż pierwsze spotkania z księżmi o Synodzie mają na celu dotarcie do każdej parafii, wspólnoty. Należy popatrzeć  na to wydarzenie na płaszczyźnie wiary.

Zdaniem ks. Piotra Cebuli, sekretarza Komisji, prace przygotowujące Synod są oparte na połączeniu tradycji i nowoczesności.

 Rozwój Kościoła to nie rewolucja, tylko rozwój w Duchu św., który dokonuje się w integralnym połączeniu tradycji i nowoczesności. Opieramy się na dziedzictwie diecezji i jednocześnie otwieramy się na znaki czasu.

– dodaje.

Księża proboszczowie podkreślają, że wierni na razie niewiele wiedzą na temat Synodu. Tymczasem akcentują oni istotność modlitwy w tej intencji w dni powszednie i niedziele na każdej mszy. Księża starali się również w czasie kolędy wzbudzić zainteresowanie tą tematyką.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż oczekuje od kapłanów podjęcia wyzwań współczesnego świata.

 Synod oznacza wędrowanie razem. Chcemy przede wszystkim odkryć tę prawdę, iż jako Kościół tarnowski wspólnie przemierzamy rzeczywistość. Chcemy wspólnie zmierzać na drogach zbawienia. Chcemy podjąć nowe wyzwania, uwzględniając tradycję Kościoła 

–mówi.

Gościem kongregacji jest także ks. prof. Stanisław Dyk z KUL-u, który mówi o roli homilii:

– Homilia ma pomóc doprowadzić do spotkania między Bogiem żywym a człowiekiem. Homilia jest głoszeniem zbawienia. Wierni wychodząc z Eucharystii mają doświadczyć zbawienia – to jest ich wewnętrzna siła i to jest ich duchowa głębia.

źródło: diecezja tarnowska