Uwaga! Wracają obostrzenia w 19 powiatach, m.in. nowosądeckim

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło na terenie kraju powiaty czerwone i żółte. Nowy Sącz i powiat nowosądecki zostały oznaczone jako strefa czerwona.

– Po przeprowadzonych analizach największe wzrosty odnotowujemy w konkretnych obszarach

– mówił podczas dzisiejszej konferencji minister Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski wymienił 19 powiatów, gdzie liczba zachorowań rośnie najszybciej. Jeśli liczba zachorowań na 10 tys. mieszkańców przekroczy 12, to są to tzw. obszary „czerwone” – w tej chwili 9 powiatów. Do tego dochodzi 10 obszarów „żółtych”, gdzie obostrzenia wrócą, ale w mniejszym stopniu. To powiaty, gdzie wskaźnik na 10 tys. zachorowań mieści się w przedziale od 6 do 12.

Gmina Podegrodzie, powiat nowosądecki – strefa czerwona

Stopień „czerwony” wprowadzono obecnie w powiatach ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim, pszczyńskim, rybnickim, wodzisławskim oraz w Rybniku, Rudzie Śląskiej oraz Nowym Sączu.

Powiaty żółte to natomiast: wieruszowski, jarosławski, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski a także Jastrzębie Zdrój, Żory oraz Przemyśl.

Gmina Podegrodzie: 63 przypadki koronawirusa

Najważniejsza zmiana to obowiązek noszenia maseczek także w przestrzeni publicznej, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Zakryte usta i nos muszą mieć także osoby, które mają przeciwwskazania do noszenia maseczek – w takiej sytuacji muszą mieć przyłbicę zasłaniającą twarz.

W powiatach czerwonych w komunikacji zbiorowej będzie mogło podróżować tylko 50 proc. miejsc siedzących. Kluby i dyskoteki będą zamknięte, duże imprezy masowe nie odbędą się. Zamknięte zostaną także siłownie, nadal będą mogły działać baseny.

Uroczystości rodzinne zostaną ograniczone do 50 osób w strefie czerwonej i do 100 osób w strefie żółtej.

Rozporządzenie ma zostać opublikowane jeszcze dzisiaj, a obostrzenia powinny zacząć obowiązywać od soboty.