Uwaga! Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy próbują się pod nich podszyć

Sądeccy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń, w których rozmówcy informowali, że osoba podająca się za policjanta wypytywała ich przez telefon o konta bankowe i posiadane zasoby finansowe.

Przestępcy coraz częściej wykorzystują tzw. metodę na policjanta.

Policjanci nigdy nie dzwonią do osób postronnych wypytując ich o numer konta czy oszczędności. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nie dzwonią do mieszkańców, by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach. Nigdy też nie odbierają pieniędzy, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom czy przelewanie na konta bankowe.

Pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy rozłączyć się z rozmówcą i wówczas wybrać numer alarmowy 997 lub 112. Wystukując na klawiaturze numer alarmowy nie rozłączając się z rozmówcą, zostaniemy z oszustem na linii, wcale nie łącząc się z numerem alarmowym.

Policjanci apelują by przekazać informację jak największej liczbie odbiorców – członkom naszych rodzin czy sąsiadom. Im więcej seniorów będzie miało świadomość jak wygląda schemat wyłudzania pieniędzy metodami na krewnego czy policjanta, tym mniej z nich da się oszukać.

źródło: KMP Nowy Sącz