Uwaga na upał i burze

Ten tydzień będzie bardzo gorący. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat ostrzegający przed upałami. W całym kraju termometry wskażą od 29 do 33 stopni.

Utrzymywanie się wysokiej temperatury przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, dla ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i  sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego w lasach”

– czytamy w komunikacie.

Ponieważ powietrze jest równocześnie gorące i wilgotne, są warunki w których będą występować również burze. Można spodziewać się lokalnych burz z silnym wiatrem oraz miejscami z gradem.

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że od  13 czerwca od godz. 12 do niedzieli (16.06.2019 r.) do godz. 20 prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30℃ do 32℃. Temperatura minimalna w nocy od 15℃ do 17℃.

Prawdopodobieństwo: 85%. Stopień zagrożenia: 1 stopień (w skali 3-stopniowej).

O wszelkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludności i podjętych działaniach proszę informować na bieżąco Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 018 414-16-21, lub po godzinie 15:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu 018 448-69-10, 018 448-69-11. 

Jak radzić sobie z upałem?

Koniecznie należy pamiętać o piciu większej ilości napojów. Najlepsza będzie woda mineralna, niegazowana, powinniśmy pić 2 litry wody dziennie. Warto też  wspomagać się produktami z dużą zawartością magnezu i potasu. Szczególnie powinniśmy zadbać o to, by dużą ilość płynów spożywały dzieci, które z racji wakacji i pięknej pogody spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu podczas licznych zabaw.

Podczas upałów powinniśmy unikać alkoholu i kofeiny. Warto też nosić przewiewne, lekkie ubrania, unikać zbędnego wysiłku fizycznego oraz przebywać w cieniu.

Konieczność strawienia posiłku to dodatkowy wysiłek dla naszego organizmu. Dlatego podczas upałów nie obciążajmy go schabowym czy pieczenią, a postawmy na lżejsze posiłki. Sałatki owocowe lub warzywne pomogą przetrwać upalne dni.