Uwaga na fałszywą stronę allegro – nowe oszustwo

Jak informuje portal Zaufana Trzecia Strona, złodzieje znaleźli sposób na użycie prawdziwej strony pośrednika płatności na fałszywej stronie Allegro i ukraść w ten sposób pieniądze swoich ofiar. Oszustwo jest sprytne, więc warto o nim opowiedzieć i ostrzec internautów.

Na atrakcyjną ofertę sprzedaży np. iPhone X za 1000 zł można trafić w serwisie OLX, na Facebooku lub innych stronach z ofertami handlowymi. Sprzedawca informuje, że może także wystawić ofertę w serwisie Allegro – co zazwyczaj zwiększa wiarygodność propozycji, ponieważ zakupy na Allegro są z reguły dużo bezpieczniejsze. Otrzymujemy zatem linka do oferty, który prowadzi do strony łudząco przypominającej serwis Allegro (adres strony to ailegro.pl zamiast allegro, ale niektórzy internauci mogą to przeoczyć).

Poza błędnym adresem – strona wygląda dość normalnie. Próba zakupu towaru prowadzi do kolejnej strony, wyboru sposobu dostawy, a następnie metody płatności. I tu ciekawostka – każda metoda płatności prowadzi na prawdziwą witrynę pośrednika płatności BlueMedia, jednak po chwili okazuje się że czas płatności upłynął, transakcja wygasła. A więc dostajemy link, umożliwiający przelew pieniędzy na wskazane konto oszustów (w tym wypadku do Wielkiej Brytanii).

Jak się bronić przed tego typu oszustwem?

Internautom pozostaje pilnie zwracać uwagę na adresy stron, na które wskazują linki przesyłane przez osoby, oferujące atrakcyjne towary w internecie. Fałszywa strona może mieć czasami także kłódkę w adresie, jednak nigdy jej adres nie będzie identyczny jak strony prawdziwej.

źródło: zaufanatrzeciastrona.pl