Uroczystości odpustowe ku czci św. o. Stanisława Papczyńskiego

Wczoraj tj. 19 maja w Sanktuarium na Mariankach (Góra Kalwaria) odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Góra Kalwaria uczciła pierwszą rocznicę ustanowienia kościoła Wieczerzy Pańskiej sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego. Uroczystej mszy św. przewodniczył ks. kan. Józef Wałaszek, proboszcz parafii w Podegrodziu, gdzie urodził się założyciel Zgromadzenia Księży Marianów.

Pierwsza rocznica utworzenia Sanktuarium

Dekretem ks. kard. Kazimierza Nycza z 18 maja 2018 roku, w dniu liturgicznego wspomnienia patrona oraz 387. rocznicę jego urodzin, Wieczernik na Mariankach został ogłoszony pierwszym w Polsce i na świecie Sanktuarium św. ojca Stanisława Papczyńskiego. 17 marca 2019 roku, podczas swojej ostatniej wizyty w Sanktuarium na Mariankach, ks. kard. Kazimierz Nycz podał powody swojej decyzji o podniesieniu Wieczernika do rangi sanktuarium – Podstaw ku temu było bardzo wiele. Grób św. Stanisława przetrwał wieki i była tutaj głęboka tradycja religijnego kultu tego świętego, w związku z tym dzisiaj jest to Sanktuarium. Sanktuarium w pewnym sensie lokalne, diecezjalne, ale przecież św. Papczyński jest znany w wymiarze ogólnopolskim i przybywają tutaj pielgrzymi z całej Polski – stwierdził.

Fot. Niedziela w Warszawie – Tygodnik Katolicki