Uchwała Antysmogowa zacznie obowiązywać od 1 lipca 2017

Od dnia 1 lipca 2017 roku wszystkich mieszkańców województwa małopolskiego, a więc i mieszkańców naszej gminy zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa.

Co to oznacza?

Od 1 lipca 2017 r.  zacznie obowiązywać zakaz palenia w piecach mułami, flotami węglowymi i mokrym drewnem (o wilgotności przekraczającej 20%). Poza tym wszystkie nowoinstalowane i po raz pierwszy uruchamiane piece, kotły i kominki będą musiały spełniać unijne normy ekoprojektu. Według tych norm kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów.

Jeśli jesteście właśnie w trakcie wymiany pieca, nie dajcie się skusić na możliwe niskie ceny kotłów niższych klas, ponieważ za kilka lat i tak będzie trzeba je wymienić. Po wejściu w życie uchwały, sprzedawcy nie będą mogli legalnie sprzedawać kotłów niespełniających norm, więc jeszcze do 1 lipca mogą kusić mieszkańców niskimi cenami. Wykaz kotłów, które spełniają wymagania ekoprojektu możemy sprawdzić tutaj:
http://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

Wejście w życie ustawy nie wymaga natychmiastowej zmiany kotłów. Na dostosowanie się do przepisów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku, a w przypadku korzystania obecnie z kotła spełniającego normy emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3 – okres ten został wydłużony do końca 2026 roku.

Czym są muły i floty węglowe?

Muły i floty węglowe powstają w procesie uszlachetniania węgla. Wydobywany urobek z pokładów kopalni stanowi mieszaninę węgla i skały płonnej – odpadu uważanego za nieużyteczny oraz innych zanieczyszczeń. To właśnie z tych odpadów powstają floty i muły węglowe. Ich spalanie powoduje dużą emisję zanieczyszczeń, zwłaszcza pyłu, ponieważ kotły nie są przystosowane do spalania tak drobnych cząstek. Oprócz tego, zarówno muły, jak i floty węglowe mają dużą zawartość wody, co znacznie pogarsza warunki spalania, a tym samym zwiększa emisję zanieczyszczeń.

Więcej informacji znajdziemy tutaj:
http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/