Tylmanowa – na świat przyszły pierwsze w Polsce sześcioraczki!

Wczoraj tj. 20 maja 2019 r. w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przyszły na świat sześcioraczki – dwóch chłopców i cztery dziewczynki. Jest to pierwsze taki przypadek w Polsce. Szczęśliwi rodzice mieszkają w Tylmanowej (gm. Ochotnica Dolna) i mają już 2,5-letniego synka. Cała Polska przesyła gratulacje.

Ciąża została rozwiązana w poniedziałek przed południem za pomocą cesarskiego cięcia. Największe niemowlę liczy sobie 1300 gramów, a najmniejsze – 890. Ich mama Klaudia ma 29 lat i po porodzie czuje się dobrze. Co ciekawe, dopiero podczas operacji lekarze odkryli, iż w łonie matki znajduje się nie piątka, a szósta dzieci. Zaskoczeni byli tak samo jak rodzice. Ze statystyk wynika, iż sześcioraczki rodzą się raz na 4,7 miliarda ciąż i zazwyczaj ciężko o szczęśliwy finał w takim przypadku.

– To pierwsze narodziny sześcioraczków w Polsce i jedne z niewielu na świecie. Ta ciąża doprowadzona do 29. tygodnia, to wspólny sukces położników i neonatologów. Konsultowaliśmy się i zdecydowaliśmy, kiedy przeprowadzimy cesarskie cięcie

 tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami kierownik oddziału Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. Ryszard Lauterbach.

– Niesamowita wiadomość! W Krakowie urodziły się dziś 6-raczki. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Mama i Dzieci (4 dziewczynki i 2 chłopców) czują się dobrze (jak na tę wyjątkową sytuację). Gratulacje i podziękowania dla Rodziców i Personelu Medycznego!

– napisał na Twitterze prezydent Polski Andrzej Duda.