„Szlachetna Paczka” w Szkole Podstawowej w Gostwicy

W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w Akcji „Szlachetna Paczka”. Jest to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.

W „Szlachetnej Paczce” prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta.

Nasza szkoła, przyłączając się do akcji objęła pomocą rodzinę z okolic Nowego Sącza. Jest to mama samotnie wychowująca dwoje dzieci. Żyją oni w biedzie i bohatersko walczą o to, by się z niej wyzwolić. Paczka pomoże im w tym, by zaczęli sobie samodzielnie radzić w życiu.

Zaangażowanie uczniów, ich rodziców i nauczycieli oraz mieszkańców wsi przyniosło nieoczekiwane efekty – zebraliśmy nie tylko produkty, konieczne do codziennego funkcjonowania takie, jak: żywność i artykuły higieniczno- sanitarne, ale również odzież, kosmetyki, artykuły szkolne, zabawki i słodycze. Rodzina pragnęła także otrzymać żelazko oraz tablet – które również zakupiliśmy. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w segregowanie produktów oraz ich pakowanie i ozdabianie. Byli bardzo zadowoleni ze swojej pracy oraz z tego, że biorą udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu. Wszystkie zakupione przez nas prezenty zostały spakowane aż do 18 dużych pudeł, które zostały zawiezione przez nauczycieli do bazy, z której następnie trafią do potrzebującej rodziny.

Mamy nadzieję, że wsparcie materialne, ale również nadzieja i wiara w ludzką dobroć trafiły do potrzebującej rodziny. Nam pozostaje radość z tego, że mogliśmy uczestniczyć w tej szlachetnej akcji.

SP GOSTWICA