Święto Wojska Polskiego w Nowym Sączu

Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Nowym Sączu we współpracy z Fundacją Żyj Aktywnie zapraszają na uroczystości związane z 99. rocznicą Bitwy Warszawskiej – Świętem Wojska Polskiego. Uroczystości będą miały miejsce w kościele Matki Bożej Niepokalanej, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w Miasteczku Galicyjskim.

Nowy Sącz będzie jednym z szesnastu polskich miast, gdzie odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego. O organizację wojewódzkich uroczystości zabiegał przez ponad pół roku w ministerstwie oraz u dowódców jednostek wojskowych sądeczanin, porucznik rezerwy, mgr Paweł Terebka.

Do miasta zawita ogromna wystawa sprzętu wojskowego z bogactwem broni. Zobaczymy Rosomaki, będziemy delektować się wojskową grochówką i mnóstwem atrakcji. Jedną z nich będzie możliwość rzucenia granatem ćwiczebnym.

Dodatkowo, na miejsce możemy dojechać zabytkowym autobusem Galicyjskiej Linii RETRO (R) kursującym na trasie Dworzec PKP – Miasteczko Galicyjskie.

– Piknik w Nowym Sączu odbędzie się 15 sierpnia w godzinach od 12:00-20:00 w Miasteczku Galicyjskim (ul. lwowska 226). Wstęp będzie bezpłatny. MON w ramach pikniku przygotował 1000 porcji darmowej grochówki do rozdania dla uczestników. O godz. 15:00 na wszystkich piknikach w kraju odbędzie się uroczyste podniesienie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego. Wystąpi orkiestra garnizonowa, składająca się z 30 muzyków. Natomiast dla dzieci będą zorganizowane animacje, plenerowe zabawy, malowanie twarzy .

– wylicza por. rez. Paweł Terebka.

W tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej  przeniosło centralne obchody  z Warszawy do Katowic, a ponadto w całej Polsce ma się odbyć 16 pikników wojskowych, po jednym w każdym województwie. W wojewódzkie małopolskim taki piknik zaplanowano właśnie w Nowym Sączu.

Głównym organizatorem pikniku na Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia jest Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Nowym Sączu we współpracy z Fundacją Żyj Aktywnie. Partnerami wydarzenia są miasto Nowy Sącz i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej.