Strajk szkodzi nauczycielom? Połowa Polaków uważa że nauczyciele powinni wrócić do pracy

Według 43 proc. Polaków początkujący nauczyciel powinien zarabiać 2 tys. zł do 2,5 tys. zł „na rękę”. Badanie przeprowadzone na zlecenie money.pl na panelu Ariadna nie pozostawia złudzeń: nauczyciele przez strajk narobili sobie wrogów.

Dużo mówi się o wpłatach na fundusz strajkowy, czy słowach poparcia w mediach społecznościowych, jednak ogólne podejście Polaków do nauczycieli jest zupełnie inne.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie money.pl na panelu Ariadna wynika, że większość Polaków (48 proc.) nie popiera strajku. 29 proc. osób mówi działaniom pracowników oświaty „zdecydowane nie”. Zrozumienie dla akcji podejmowanej w szkołach wyraża 37 proc. ankietowanych.

Fot: Ariadna

Blisko połowa Polaków (49 proc.) uważa, że nauczyciele powinni wrócić do pracy i przyjąć propozycje rządu. Co czwarty badany (26 proc.) jest zdania, że akcja powinna trwać tak długo, aż ministrowie ulegną.

Jak wygląda sytuacja w gminie Podegrodzie?

Na na stronie głównej portalu podegrodzkie.info zamieściliśmy anonimową ankietę, w której pytamy czy popieracie strajk nauczycieli. Na obecną chwilę, swój głos oddało prawie 700 osób (głosować można tylko raz), biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców naszej gminy, ilość głosujących jest wystarczająca, jako próba reprezentatywna.

Prawie 400 osób  (57%) mieszkańców gminy Podegrodzie nie popiera strajku nauczycieli, natomiast 43% (prawie 300 osób) uważa, że jest on konieczny. Ankieta jest dostępna także poniżej, jeśli nie oddaliście jeszcze swojego głosu, nadal możecie to zrobić.

[Ankieta] Czy popierasz strajk nauczycieli? (możesz oddać tylko jeden głos)
  • Nie 53%, 448 głosów
    448 głosów 53%
    448 głosów - 53% wszystkich głosów
  • Tak 47%, 391 głosów
    391 głosów 47%
    391 głosów - 47% wszystkich głosów
Wszystkie Głosy: 839
8 kwietnia 2019 - 19 kwietnia 2019
Głosowanie zakończone

Badania dotyczące zarobków nauczycieli

Niemal połowa przepytanych osób (43 proc.) uważa, że początkujący nauczyciel powinien zarabiać od 2 do 2,5 tys. zł „na rękę”.. Co czwarty badany uważa, że wynagrodzenie netto powinno wynosić od 2,5 do 3 tys. zł na samym początku kariery.

Gdyby pozostawić badanym decyzję o tym, ile powinien miesięcznie zarabiać nauczyciel z 10-letnim stażem, to byłoby to od 3 do 3,5 tys. zł na rękę. Tego zdania jest co trzeci badany (28 proc.).

Fot. Ariadna

 

Jak wygląda obecna sytuacja z wynagrodzeniem? Wynagrodzenia nauczycieli reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, które gwarantuje konkretne poziomy w zależności od stopnia zawodowego.

Stażysta z wyższym wykształceniem zaczyna od 2,5 tys. zł brutto, nauczyciel dyplomowany kończy na 3,5 tys. zł brutto. A do tego dochodzą ewentualne dodatki i tzw. „trzynastka”, czyli jedna dodatkowa pensja.

Badanie w panelu Ariadna zostało przygotowane na próbie 1076 osób w wieku od 18 lat wzwyż.

źródło: money.pl