Fot. Podegrodzie.pl

Stowarzyszenie „Papczyński” ma koncepcje na zagospodarowanie rodzinnej działki o. Papczyńskiego

5 czerwca minie rok od kanonizacji pierwszego sądeckiego świętego. W Podegrodziu od 15 sierpnia ubiegłego roku formalnie działa Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego.

Prezes stowarzyszenia, Ireneusz Kapusta informuje:

– W tym krótkim czasie udało nam się pozyskać działkę, na której kiedyś stał rodzinny dom ojca Papczyńskiego. To dopiero początek.  Marzymy, żeby na pierwszą rocznicę kanonizacji przedstawić gotową dokumentację muzeum w formie zabudowy wiejskiej. Wierzymy, że z pomocą innych uda się.

Na wprost rodzinnego domu Ireneusza Kapusty stoi pomnik poświęcony założycielowi Zakonu Księży Marianów o. Stanisławowi Papczyńskiemu. Jak wspomina lata dzieciństwa ciocie często zabierały go ze sobą, żeby podcinał gałęzie zasłaniające obelisk. Wzbudziło to jego ciekawość, kim był człowiek, któremu postawiono pomnik, o który jego krewne dbają.

Z wiekiem coraz bardziej fascynował się życiem o. Stanisława Papczyńskiego. Docenił jego upór w dążeniu do celu. Często też zawierzał mu w modlitwie. Po latach zamieszkał z własną rodziną naprzeciw pomnika.

Mieszkańcy Podegrodzia powinni zadbać o to miejsce…

Chętnych jest wielu, ale członkami stowarzyszenia zostało jak na razie 19 osób. To one przygotowały wstępną koncepcję miejsca, które ma służyć celom związanym z kultem marianina.

Plan zakłada:

  • budowę lachowskiej chałupy, w jakiej wychował się święty oraz kuźni
  • na placu miałaby powstać grota z figurą Najświętszej Marii Panny wraz z ołtarzem, skwer z ławeczkami i kamiennymi pergolami, na których wyryte będą myśli o. Papczyńskiego,
  • miejsce na wystawy plenerowe,
  • pomnik zostałby przeniesiony, żeby można było cały teren ogrodzić i objąć monitoringiem.

– Prace wyceniamy na około pół miliona złotych, ale możemy pozyskać środki unijne aż z czterech różnych programów. Jednak bez gotowej dokumentacji i wkładu własnego stoimy w miejscu.

– podkreśla pan Ireneusz.

Liczy, że uda się znaleźć firmę architektoniczną, która wykona projekt.

Każdy może też wpłacić dowolny datek na konto stowarzyszenia: 12 8814 0003 2000 0000 3098 0001.

Na rysunku: 1. Grota z figurą i ołtarzem. 2. Plac przed ołtarzem. 3. Teren na wystawy. 4. Dom i kuźnia. 5. Brama wejściowa i pomnik

źródło: www.naszemiasto.pl