„Stop segregacji mieszkańców” – sądeckie stowarzyszenie złożyło petycję do radnych gminy Podegrodzie

W związku z prośbą mieszkańców gminy Podegrodzie członkowie sądeckiego stowarzyszenia ,,Zjednoczenie Wszechpolskie” złożyli w gminie petycję z wnioskiem o przyjęcie przez radnych uchwały przeciwko segregacji mieszkańców na zaszczepionych i niezaszczepionych.

Chcemy podkreślić, iż nasza inicjatywa wynika z niepokojących wieści, które docierają z zachodnich krajów, gdzie osoby niezaszczepione na Covid-19 nie są wpuszczane do miejsc pracy, obiektów handlowych, gastronomicznych, obiektów związanych z wypoczynkiem, rekreacją i kulturą. Co więcej, w Polsce w wielu zakładach pracy, placówkach medycznych stosowany mniej lub bardziej formalny podział na osoby zaszczepione i niezaszczepione na covid19 oraz dyskryminacja osób należących do tej drugiej grupy.

– zaznacza Wojciech Jaskółka, prezes stowarzyszenia ,,Zjednoczenie Wszechpolskie”.

Przedstawiciele stowarzyszenia ,,Zjednoczenie Wszechpolskie” w petycji do radnych przypominają, że zgodnie z 32. artykułem Konstytucji Rzeczypospolitej, ,,wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Działacze powołują się także na postanowienia rezolucji Rady Europy przyjętej 27. 01. 2021 roku, zgodnie z którymi należy dopilnować, aby obywatele zostali poinformowani, że szczepienie nie jest obowiązkowe i że nikt nie jest politycznie, społecznie lub w inny sposób naciskany, aby się zaszczepić, jeśli sami nie chcą tego zrobić. Komisja Spraw Społecznych, Zdrowia i Zrównoważonego Rozwoju przyjęła, że należy ,,zadbać, aby nikt nie był dyskryminowany z powodu braku szczepienia, z powodu możliwego zagrożenia dla zdrowia lub braku chęci szczepienia.”

Propozycja uchwały przesłanej do radnych gminy Podegrodzie zawiera pięć punktów dotyczących działań samorządów zmierzających do przeciwstawienia się próbom segregacji mieszkańców na zaszczepionych i niezaszczepionych i dyskryminacji osób, które nie poddały się szczepieniu.

Petycje w tej sprawie zostały przesłane również do gmin Gródek nad Dunajcem i Stary Sącz.