SP Gostwica również włączyła się w akcję „Szlachetna Paczka”

W tym roku Szkoła Podstawowa w Gostwicy po raz pierwszy przyłączyła się do akcji „Szlachetna Paczka”. Jest to ogólnopolski program pomocy ubogim rodzinom. Dzięki akcji pomoc dociera do konkretnych ludzi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Jej celem jest to, by potrzebujący zaczęli sami radzić sobie w życiu, by odzyskali podmiotowość i sprawczość.

Komu pomagają uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gostwicy?

Uczniowie pomagają rodzinie Pani Katarzyny (35 l.) która jest samotnie wychowującą matką dwójki cudnych dzieci: Karoliny (15 l.) i małego Pawełka (19 m-cy). Pani Kasia przez lata była matką samotnie wychowującą córkę Karolinę – ojciec dziecka nie utrzymywał kontaktu z nimi ani nie był zainteresowany ich życiem.

W 2016 roku pani Kasia zawarła związek małżeński z którego urodził się syn Pawełek. Wydawało się, że znalazła wreszcie partnera swojego życia, swoją drugą połówkę, która się o nich zatroszczy. Jednak z biegiem czasu mąż pani Kasi, a ojczym Karolinki, zaczął nadużywać alkohol, zaczęły się awantury, groźby, ograniczanie wolności rodziny. Gdy rozpoczęły się niewłaściwe zachowania wobec pasierbicy, wyzywania, brak akceptacji dziewczynki, która jest niepełnosprawna intelektualnie w stopniu lekkim – matka postanowiła dla dobra dzieci zakończyć związek.

Pani Kasia to bardzo dzielna kobieta, która kocha swoje dzieci ponad wszystko. Nie bała się stracić dachu nad głową dla ich bezpieczeństwa i dobra. Jest bardzo zdeterminowana i zaradna, stara się odbudować wszystko na nowo, choć straciła wszystkie oszczędności życia inwestując w dom męża. Nie ma teraz wiele, ale liczą się dla niej dzieci. Karolinka jest bardzo zamknięta i skryta, ale rozkwita gdy śpiewa, bo kocha muzykę. A Pawełek to mały łobuziak o pięknych, dużych oczach i wiecznym uśmiechu na buzi. Miłość i wzajemna troska widoczna u tej trójki wzrusza. Rodzina bardzo potrzebuje teraz ubrań, ponieważ mają braki w garderobie. Ucieszą się także z żywności i środków czystości – pozwoli to im zaoszczędzić na bardziej potrzebne rzeczy.

Więcej o akcji „Szlachetna Paczka”

To ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Organizacyjnie opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce koordynowanej z centrali w Krakowie. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy.

Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.