Wieża widokowa Krynica Zdrój, Fot. StudioFront

Ścieżka w koronach drzew w Krynicy czeka na odbiór, w Starym Sączu na podobną inwestycję brakuje ok. miliona złotych

Ścieżki w koronach drzew są wśród Polaków coraz bardziej popularne. Jeśli chodzi o mieszkańców gminy Podegrodzie – najbliższą, obecnie otwartą ścieżkę tego typu znajdziemy w Bachledowej Dolinie na Słowacji.

Dojazd z Podegrodzia do tej atrakcji zajmie nam ok. 1,5 godziny. O popularności tego miejsca poinformowali nas czytelnicy naszego portalu. Podczas trwającego właśnie długiego weekendu, droga dojazdowa do Bachledowej Doliny została zamknięta, z powodu braku miejsc parkingowych, a ruchem musiała kierować policja. Większość z samochodów, które utkwiły w ogromnych korkach miała polskie numery rejestracyjne.

Wieża widokowa w Krynicy czeka na odbiory techniczne

Również w niedalekiej odległości, bo w Krynicy została niedawno ukończona budowa pierwszej w Polsce Wieży Widokowej w koronach drzew o unikalnej konstrukcji drewnianej.

Niezwykła drewniana konstrukcja Wieży o wysokości 49,5 metra (czyli wysokość 17  piętrowego wieżowca) znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Do Wieży prowadzi specjalnie skonstruowana „drewniana ścieżka” wznosząca się stopniowo do góry, podpierana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów.

Łączna długość ścieżki wynosi 1030 metrów. Na trasie będziemy mogli poznać okoliczną przyrodę oraz historię regionu, dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym.

Dodatkową atrakcją  jest mierząca 60 metrów długości zjeżdżalnia. Na Wieżę można się dostać 6 osobową kolejką krzesełkową Doppelmayr, wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe lub wejść spacerem utwardzoną, widokową drogą. Konstrukcja samej wieży powstała wśród pięknego drzewostanu, na który składają się dorodne i wyjątkowe drzewa, takie jak: buki, jodły oraz świerki.

Ten wyjątkowy projekt jest pierwszym tego typu w Polsce i w Europie, i ma szansę stać się jedną z głównych atrakcji regionu. To najwyższa drewniana wieża widokowa, zaprojektowana i wykonana przez polskich konstruktorów, architektów i cieśli.

Niedawno zakończył się etap budowy wieży i obecnie wszyscy czekają na odbiory techniczne i wielkie otwarcie tej naprawdę ciekawej konstrukcji.

AKTUALIZACJA: Otwarcie Wieży Widokowej w Krynicy nastąpi dzisiaj, tj. 19 sierpnia 2019 r. o godz. 12:00!

Pierwsza w Polsce Wieża widokowa w koronach drzew.

Pierwsza i jedyna w Polsce Wieża widokowa w koronach drzew.
Zakończył się dla nas ważny etap budowy i oczekujemy na odbiory techniczne!
Zobaczcie, jak prezentuje się nowa atrakcja na mapie turystycznej Polski!
Do zobaczenia już wkrótce!
Film: StudioFront

Opublikowany przez Wieża widokowa Krynica Zdrój Wtorek, 13 sierpnia 2019

Ścieżka w koronach drzew w Starym Sączu?

Jeszcze bliżej, bo w Starym Sączu również planowana jest budowa ścieżki w koronach drzew. Niedawno zakończył się przetarg na budowę tej konstrukcji i wpłynęła tylko jedna oferta, opiewająca na kwotę ponad 5 milionów złotych. Gmina Stary Sącz ma na ten cel zapewnione dofinansowanie w kwocie 1 mln euro, więc do realizacji inwestycji brakuje ok. miliona złotych.

– Będziemy na ten temat dyskutować na komisjach rady przed sesją, która zaplanowana jest na 22 sierpnia. Na pewno będziemy przekonywać radnych, że warto zrealizować to przedsięwzięcie, ale to do nich ostatecznie należy decyzja w tej sprawie. Inwestycja jest rozłożona na trzy lata więc można zaryzykować i dołożyć brakujący milion.

– informuje Kazimierz Gizicki, wiceburmistrz Starego Sącza.

Jeżeli inwestycja dojdzie do realizacji, powinna być gotowa do końca 2021 r. Ścieżka będzie zaczynać się na szczycie Miejskiej Góry i wyposażona będzie w hamaki, mostki, fragment szklanej podłogi tuż przed zakończeniem z niewielkim pomostem i widokiem na Stary Sącz, wyniesionym 18 metrów nad poziom gruntu. Ścieżka będzie zakończona wejściem po tafli szkła do „bocianiego gniazda”,  gdzie umiejscowiona zostanie drabina.

Ścieżka będzie miała także aspekt historyczny, na trasie zostanie przedstawiona historia Starego Sącza.

źródło: wiezawidokowa.pl