Ścieki z Łącka w Dunacju? Niepokojące nagranie..

Stowarzyszenie Przyjaciele Dunacja udostępniło na swoim facebookowym profilu nagranie, pokazujące jak ścieki z oczyszczalni w Łącku wpływały do Dunacja. Jak na razie informacji nie potwierdza WIOŚ, który pobrał próbki wody do badania.

Dostaliśmy informację od wędkarza odnośnie ścieków, które zostały uwolnione do Dunajca bezpośrednio z kanału wypływającego z terenu oczyszczalni ścieków w Łącku. Nagranie zostało udostępnione w mediach społecznościowych. Przedstawia ono substancję o nieznanym składzie wypływającą właśnie z tego terenu i dostającą się bezpośrednio do Dunajca. Wnioskujemy, że są to nieoczyszczone ścieki uwalniające się po prostu z oczyszczalni.

mówi prezes stowarzyszenia Rafał Gawlyta.

Na miejscu pojawili się inspektorzy WIOŚ-u, którzy pobrali próbki wody, zrobili to jednak dopiero po tygodniu od publikacji filmu.

– Woda pobrana przez inspektorat do badań może nie wykazać szkodliwych substancji, bo od wycieku minęło już zbyt wiele czasu. Wyniki mamy poznać za 5 dni.

– dodaje Rafał Gawlyta.

Dodatkowo zostały pobrane próbki wody z Dunajca powyżej zrzutu ścieków oraz poniżej, żeby stwierdzić, jaki jest wpływ tychże ścieków na wody Dunajca zakładając, że nie są one w pełni oczyszczone.

– wyjaśnia Ewa Gondek, kierownik sądeckiego WIOŚ-u.

Film umieszczony w sieci może nie być wiarygodny. Jak tłumaczy wójt gminy Łącko Jan Dziedzina, na nagraniu nie widać płyt, które zostały w ostatnim czasie ułożone w tym miejscu. To może sugerować, że film mógł być nagrany znacznie wcześniej niż sugerują autorzy.

Kiedy filmik był nagrany, to Bóg raczy wiedzieć. Rzeczą co najmniej dziwną jest to, że osoba nagrywająca nie zgłosiła tego od razu do nas, do urzędu. Tak to troszkę błądzimy w oparach. Ja nie miałem żadnego zgłoszenia o problemach w takiej skali, jak widać na filmiku.

– wyjaśnia wójt gminy Łącko.

ścieki z Łącka

Skandaliczne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków w Łącku ! ( Prosimy o udostępnianie )
Film, który ostatnio otrzymaliśmy dotyczy wylotu nieoczyszczonych ścieków z tzw. oczyszczalni w Łącku. Trujący ściek spływa do Dunajca zabijając jego naturalną ichtiofaunę. Warto też wspomnieć, że woda z Dunajca zasila instalację wodociągową Starego i Nowego Sącza. Czy mieszkańcy poniższych miejscowości nie czują się zagrożeni ? Oglądając ten film rodzi się również pytanie, czy służby odpowiedzialne za nadzór nad oczyszczalniami właściwie wykonują swoje obowiązki ? Obawiamy się że jednak NIE, ponieważ taki sposób pozbywania się ścieków odbywa się w Łącku bardzo często.

Opublikowany przez Przyjaciele Dunajca Poniedziałek, 5 sierpnia 2019

 

źródło: rdn.pl