Samojezdna platforma narzędziowa napędzana wodorem – wynalazek studentów Politechniki Krakowskiej

Rolnicy, pracownicy budowlani i ratownicy górscy mogą być zadowoleni, ponieważ ten wynalazek znacznie usprawni ich pracę. Studenci Politechniki Krakowskiej: Michał Iwański z Brzeznej w gminie Podegrodzie oraz Mikołaj Maurer stworzyli miniciągnik o napędzie hybrydowym.

Mobilna platforma narzędziowa sterowana przez kontroler ruchu lub aplikację w telefonie sprawdzi się w rolnictwie, budownictwie i pracach komunalnych – zapewniają młodzi wynalazcy, laureaci grantu w konkursie Inkubatora Innowacyjności Politechniki Krakowskiej.

Pojazd może być wykorzystany także w ratownictwie górskim i tutaj studenci przewidują zastosowanie napędu wodorowego.

Napęd wodorowy będzie wykorzystywany w ratownictwie, tam gdzie GOPR np. wykorzystuje helikopter z kamerą termowizyjną do poszukiwania ludzi. (..) ponieważ ogniwo wodorowe pozwoli na znaczne wydłużenie pracy tego urządzenia.

– informują.

Platforma będzie miała wymiar europalety, aby ułatwić jej transport. Będą wyjścia elektryczne, hydrauliczne oraz pneumatyczne, sterowane np. przez kontroler. W przyszłości studenci nie wykluczają możliwości stworzenie z platformy pojazdu autonomicznego, korzystającego z sieci neuronowych.

Przychodzi wiosna, trzeba przygotować ziemię pod uprawy, wtedy zakłada sobie specjalne narzędzie, powiedzmy glebogryzarkę, w aplikacji będzie miał dokładny opis, w jaki sposób takie urządzenie założyć, jak przygotować do pracy, jak sprawdzić, czy wszystko jest poprawnie założone i będzie mógł dojechać taka platformą za pomocą tego kontrolera lub aplikacji na miejsce. Po dojechaniu  na miejsce w zależności od rodzaju platformy, jaką sobie wybrał przy zakupie, albo wyznaczy jej obszar roboczy, na którym ona będzie wykonywała samodzielnie pracą, lub będzie ją sterował sam, czyli tak jakby jeździł tym ciągnikiem, tylko nie będzie na nim siedział.

– opisują możliwe zastosowanie wynalazku w rolnictwie.

Gratulujemy pomysłu i życzymy powodzenia w realizacji projektu!

 

źródło, fot. Joanna Gąska / Radio Kraków