Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
fot. Marcin Obara / PAP

Rząd apeluje: Podczas Wielkanocy zrezygnujmy z podróży i pozostańmy w domach

Podczas dzisiejszej  konferencji prasowej Łukasza Szumowskiego oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka wystosowano apel, związany z podróżami w okresie świąt wielkanocnych.

Szef KPRM stwierdził, że powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się.

– Obostrzenia są dlatego, że chcemy ratować ludzkie życie. Monitorujemy sytuacje i będziemy dostosowywać treść rozporządzeń do tego, co się dzieje w kraju. Liczba zachorowań rośnie i będzie rosnąć. Od nas zależy czy da się to ograniczyć.

– powiedział minister.

– Warto się zastanowić, ten kontakt przy świątecznym stole jest w tym roku ogromnym zagrożeniem. To są święta nowego życia, oby takie były, oby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie

– powiedział minister zdrowia.

Wczoraj potwierdzono w Polsce 392 przypadki koronawirusa, niestety 14 osób zmarło.

Poruszono także temat ochronnego asortymentu medycznego.

– 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli – to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni. Stawiamy również linie produkcyjne, m.in. maseczek ochronnych.

– powiedział Michał Dworczyk.

Szef KPRM zaznaczył, że zgodnie z zaleceniem premiera od 10 dni prowadzona jest intensywna akcja uzupełniania asortymentu, środków ochrony osobistej, które zostały zakontraktowane z Chin oraz innych państw produkujących zamówiony sprzęt.