Rosjanin przebrany za robota / Źródło: YouTube / Guardian News

Rosja – nowoczesny robot okazał się mężczyzną w przebraniu

„Borys” to nowoczesny robot prezentowany podczas forum „ProjeKTOrija” w Jarosławlu. Tak przynajmniej twierdzili Rosjanie, dopóki nie okazało się, ze „Borys” to człowiek w przebraniu.

Robot podczas prezentacji wprawił zgromadzonych gości w osłupienie. Umiał nie tylko mówić i liczyć, ale też podzielił się swoimi marzeniami; „Borys” zdradził, że w przyszłości chciałby nauczyć się rysować i komponować muzykę. Następnie robot zatańczył.

„Borys” okazał się prawdziwym przebojem, pobił zachodnią konkurencję, a rosyjska telewizja z dumą informowała o nowoczesnej maszynie.Wkrótce zaczęto kwestionować wiarygodność maszyny, internauci zwracali uwagę, że podczas tańca maszyna wykonywała mnóstwo zbędnych ruchów, inni twierdzili, że na robocie nie widać żadnych czujników, jeszcze inni natomiast domagali się pokazania badań i oficjalnych wyliczeń, dzięki którym powstała maszyna. W końcu odkryto, że identyczny kostium robota można bez problemu zakupić w sieci. Przebranie zostało zaprojektowane do zabawiania dzieci i nazywa się „Robot Alosza”.

Następnie „MBCH Media” opublikowały zdjęcie, na którym widać, jak mężczyzna ubiera się we wspomniany kostium przed występem na forum. Rosyjska telewizja zdecydowała się usunąć ze swojej strony internetowej materiał poświęcony „Borysowi”.