Rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

W najbliższych dniach przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 1943 r. ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD. Dzisiaj natomiast obchodzimy 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.

Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy. Po latach kłamliwej propagandy przywracany zostaje szacunek ofiarom.

Pochodzący z Olszany Stanisław Mężyk był jedynym żołnierzem z gminy Podegrodzie, który został rozstrzelany w Katyniu.

Jozef Lizoń – znany  naszym regionie artysta, który urodził się i całe życie mieszka we wsi Rogi w 70 rocznicę mordu katyńskiego, postanowił uczcić to tragiczne wydarzenie rzeźbą katyńską. 10 kwietnia 2010 roku usłyszał w radiu o tragedii smoleńskiej, wówczas pod wpływem impulsu, drugą część rzeźby poświęcił katastrofie smoleńskiej, rzeźbiąc dzień i noc, ukończył ją w całości 16 kwietnia 2010r.

Tą rzeźbę poświęciłem Zbrodni Katyńskiej. Grób. W nim czaszka przestrzelona. Z grobu wychodzi krzyż. Na krzyżu usiadł sobie Pan Bóg, chwycił się za głowę, co się u nas w Polsce podziało. Obok krzyża Matka Boża przytula czaszkę katyńską. Pod Matką Bożą stosy czaszek przestrzelonych z opisem miejsc straceń.

– opowiada Józef Lizoń.