Rocznica lokacji Nowego Sącza oraz odzyskania Niepodległości

W piątek 8 listopada Urząd Miasta Nowego Sącza organizuje uroczyste obchody 727. rocznicy lokacji Królewskiego Miasta Nowego Sącza. Prezydent Ludomir Handzel zaprasza również na wydarzenia związane z 101. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości z okazji lokacji miasta rozpoczną się od konferencji naukowej w Miejskim Ośrodku Kultury (godz. 9:00). Na godz. 10:30 zaplanowano mszę świętą w bazylice pw. św. Małgorzaty. O godz. 12:00 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Nowego Sącza, podczas której nastąpi wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza prof. oświaty Jerzemu Gizie. O 17:00 odbędzie się promocja XLVII tomu “Rocznika Sądeckiego”, w którym będzie można przeczytać między innymi o początkach chrześcijaństwa na Ziemi Sądeckiej, o gen. Bronisławie Pierackim.  Na koniec odbędzie się 255. Koncert u Prezydenta (godz. 19:00). Usłyszymy polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu Joanny Albrzykowskiej – Clifford i Krakowskiego Zespołu Kameralnego.

Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Program obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości jest bardzo różnorodny i bogaty. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. św. Kazimierza (godz. 11:00). Punktualnie w południe pod Dębem Wolności na nowosądeckich plantach odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Tę część uroczystości zakończy złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (godz. 12:30).

O godz. 13:00 w Miasteczku Galicyjskim rozpocznie się piknik patriotyczny pod hasłem „Polska jest nasza”. Program rozpocznie się od inscenizacji wjazdu Józefa Piłsudskiego, nawiązującym do prawdziwego wjazdu Marszałka do Nowego Sącza po bitwie pod Marcinkowicami w 1914 roku. Wśród imprez znajdzie się między innymi pokaz mody niepodległościowej i patriotycznej, przygotowany przez uczennice Technikum Przemysłu Mody im. Bolesława Barbackiego.

Widzowie będą mogli obejrzeć scenki teatralne w wykonaniu Teatru Nomina Rosae, a także dzięki starym fotografiom przypomnieć sobie, jak wyglądała Sądecczyzna na przełomie XIX i XX wieku. 150 lat walki o niepodległość obejrzymy na wystawie pt. „Polski gen wolności” autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej. Atrakcją programu będzie z pewnością pokaz musztry w wykonaniu ZS Strzelec Jednostka Strzelecka 2006 Nowy Sącz oraz występ zespołu Sądeczoki. Uzupełnieniem uroczystości rocznicowych będzie spektakl Emigranci Sławomira Mrożka w Teatrze Nowym (godz. 18:00).

źródło: Biuro Prasowe UMNS