Realizacja projektu „Różni, ale tacy sami”- zajęcia sportowo – artystyczne w SP w Gostwicy

W latach 2017-2018 uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej im. płk. Narcyza Wiatra w Gostwicy oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Promyk” wzięli udział w dwuletnim projekcie „Różni, ale tacy sami- zajęcia sportowo- artystyczne” . Realizacja zadania miała służyć przeciwdziałaniu uzależnieniom i patologiom społecznym, tj. rozwiązywaniu problemów alkoholowych. Projekt finansowany był przez Gminę Podegrodzie oraz Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” w Gostwicy.

W trakcie projektu zorganizowano trzy artystyczne spotkania integracyjne na terenie Warsztatów Zajęciowych w Gostwicy, sportowe spotkanie integracyjne, warsztat fotograficzny, zabawę andrzejkową oraz wystawę zdjęć.

Podczas wspólnych zajęć, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzajemnej współpracy z osobami niepełnosprawnymi. Podczas zawodów sportowych pomagali im w wykonywaniu ćwiczeń konkursowych, tych łatwiejszych i tych trudniejszych. Zasiadali także jako jurorzy w konkursie plastycznym. W czasie warsztatów artystycznych to właśnie od niepełnosprawnych nauczyli się wykonywania ciekawych prac różnymi metodami. Byli pod wielkim wrażeniem , że posiadają oni tak niesamowite zdolności: potrafią pięknie rysować, tkać, wyszywać, rzeźbić oraz ciekawie wyklejać. Nasi uczniowie mogli spróbować tych technik i przekonali się, że wcale nie są łatwe. W czasie warsztatów fotograficznych wszyscy uczestnicy zapoznali się z warsztatem artystycznym sławnego fotografa, Wojciecha Migacza, który pochodził z Gostwicy. Finałem tego spotkania było wykonanie wspólnych zdjęć w strojach regionalnych. W ten sposób został oddany klimat tamtejszych czasów. Zwieńczeniem projektu była wspólna zabawa andrzejkowa i wystawa wspólnych zdjęć.

Ten okres spędzony wspólnie z uczestnikami Warsztatów był dla naszych uczniów niesamowitą lekcją tolerancji i wzajemnej współpracy. Uświadomił im, że niepełnosprawni to bardzo wartościowi ludzie, dobrzy, wrażliwi i, co bardzo ważne niezwykle utalentowani, od których można się wiele nauczyć.

SP Gostwica