Program Pomocy Dzieciom – stypendia dla ciężko chorych dzieci.

Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES uruchamia program stypendialny dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej, opiekujących się dziećmi, które wskutek choroby lub wypadku znalazły się w ciężkim stanie klinicznym.

Są to pacjenci, wymagający wsparcia funkcji życiowych za pomocą respiratora bądź koncentratora tlenu, karmienia dojelitowego lub pozajelitowego, a także innych całodobowych specjalistycznych zabiegów opiekuńczych i pielęgnacyjnych. O stypendium mogą wnioskować rodziny, których dzieci nie ukończyły 25 roku życia.

Stowarzyszenie utworzyło fundusz pomocy stypendialnej, by zebrane środki rozdysponować wśród najbardziej potrzebujących. Osoby ubiegające się o przyznanie świadczenia składają drogą elektroniczną wniosek. Nie załączają do niego żadnych dokumentów. Dopiero po analizie wniosków SPES kontaktuje się z rodzinami, które zostały wstępnie zakwalifikowane do programu. Wtedy kompletują one potrzebną dokumentację i przesyłają ją do weryfikacji.

Stypendium

Podstawową formą wsparcia jest świadczenie pieniężne w postaci comiesięcznego stypendium. Wysokość stypendium jest ustalana indywidualnie dla każdej z rodzin – jest ono przyznawane na okres jednego roku. Przyznane stypendium nie wymaga żadnego rozliczania i dokumentowania wydatków. O przeznaczeniu uzyskanych w ten sposób środków decyduje rodzina.

Inne formy pomocy

Stowarzyszenie zabezpiecza wszystkie potrzeby rodziny związane bezpośrednio z opieką nad dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym, tj. dofinansowuje zakup leków i środków opatrunkowych, rehabilitację, niezbędny sprzęt rehabilitacyjny. W pozostałym kwestiach związanych z dążeniem do niezależności finansowej, mieszkaniowej czy zawodowej negocjowane są warunki udziału w Programie indywidualnie z każdą zakwalifikowaną rodziną.

W miarę możliwości dofinansowane jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych żywicieli rodzin, likwidacja barier architektonicznych, remonty mieszkań, zakup sprzętu wspomagającego opiekę (np. AGD) i wszelkie działania mające na celu poprawę sytuacji życiowej. Taka dodatkowa pomoc wymaga rozliczenia się przez rodzinę i dokumentowania wydatków.

Wnioski przyjmowane są do 9 kwietnia. Szczegółowe informacje na temat programu dostępne na stronie internetowej: www.dla-dzieci.spes.org.pl.