Premier zapowiada znoszenie obowiązku noszenia maseczek od 30 maja

Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe na świeżym powietrzu. Usta trzeba będzie nadal zasłaniać w komunikacji miejskiej i w zamkniętych przestrzeniach. Trwa właśnie konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów.

Usta i nos trzeba więc będzie zakryć w autobusie, urzędzie, kościele czy w sklepie. Na ulicy czy w parku natomiast można będzie chodzić bez maseczki. Nowe rozporządzenie ma zacząć obowiązywać już od 30 maja. Co ważne – maseczki w otwartej przestrzeni nie będą konieczne, jeśli zachowamy odpowiedni dystans publiczny w przestrzeni publicznej. (2m od innych).

– Trzy miesiące temu postawiliśmy sobie jasne cele. Chcieliśmy przesunąć falę zachorowań, by nigdy nie zabrakło łóżek, respiratorów. Nie musieliśmy nigdy, jak inne kraje, dokonywać dramatycznych wyborów – kto ma przeżyć.

– powiedział szef rządu.

Premier mówił także, że coraz więcej ludzi zdrowieje i coraz więcej testów jest przeprowadzanych, dlatego można przejść do kolejnego etapu odmrażania gospodarki.

Od 6 czerwca w weselach może uczestniczyć 150 gości.

Od 6 czerwca może uczestniczyć w nich 150 gości. Goście nie będą musieli nosić maseczek, ale należy przestrzegać wymogów sanitarnych.

Kina i teatry, siłownie oraz kluby fitness otwarte od 6 czerwca

Właściciele kin, teatrów i innych instytucji kultury od 6 czerwca wznowią swoją działalność. Dozwolone będzie zajmowanie połowy miejsc widowni.

Korzystając z dostępu do kultury w budynkach takich jak kina, teatry, filharmonie czy opery, wciąż obowiązuje nakaz noszenia maseczek. W przestrzeni otwartej będzie dozwolona organizacja koncertów plenerowych do 150 osób, zgodnie z wymogami dotyczącymi zgromadzeń obowiązującymi od 30 maja.

Od 6 czerwca zostaną także otwarte siłownie i kluby fitness. Będą one jednak działały w nowym reżimie sanitarnym.