Pozytywka – premiera albumu „Fundament Mocy”

I stało się! Za nami długo oczekiwana premiera najnowszego studyjnego wydawnictwa nowosądeckiej Pozytywki. Szumnie zapowiadany na 11 kwietnia br. „Fundament Mocy”, jak i owiany gęstą mgłą tajemnicy premierowy klip, nareszcie ujrzały światło dzienne! Do tej pory wiedzieliśmy jedynie, że ma być dynamiczniej, ciekawiej i jeszcze bardziej Pozytywkowo, jak również to, że nowy kawałek zbiegnie się z premierą drugiego krążka. Co do reszty, mogliśmy jedynie snuć domysły. 

Zamieszczony niedawno na łamach portalu teaser „Fundamentu Mocy”, oprócz stylizacji zespołu na mod(ł)ę starożytnego Rzymu i korespondującej z nią lokacji, zdradzał (jak to teaser) stosunkowo niewiele. Teraz już wiemy i z tego miejsca prezentujemy wam kolejny po „Neonach” świeżutki kawałek z nowej płyty, załączony do niego klip i garść informacji z pierwszej ręki. Panie i Panowie, przed państwem „Fundament Mocy” i premierowe „Mentalne Budowle”!

Warto zapoznać się z najnowszą twórczością zespołu Pozytywka i zagłębić się w opowieść, którą niosą wszystkie zawarte na albumie utwory. „Fundament Mocy”, podobnie jak debiut, zachwyca zupełnie innym podejściem do tworzenia muzyki i chęcią pokazania czegoś nowego. Zachowano tu doskonałą równowagę między mocniejszymi riffami a subtelną elektroniką. Podczas słuchania ciężko odczuć, by któreś piosenki zlewały się ze sobą. Łączenie w spójną całość różnych odmiennych elementów dostarcza emocjonalnej siły, ale i pokaźnej dawki pozytywnych emocji – optymizmu, twórczej odwagi i nadziei. Płyta stanowi kolejną po „Pogodnej Unii Bohaterów” część bardziej rozbudowanego i głębszego konceptu: z jednej strony nawiązującego do debiutu formacji z 2017 roku, z drugiej tego, co w przyszłości stawiane będzie na fundamentach drugiego longplaya.

Muzycy nie kryją dumy z „Fundamentu Mocy”:

To kolejny wymiar Pozytywki, który obudzi w słuchaczu drzemiącą moc! Nowy, energiczny album przedstawia przygody, przyjaźń oraz przenosi w rozmaite magiczne krainy, od pięknej natury po kosmiczne wibracje – komentuje Daniel „Deny” Gądek, lider formacji, i dodaje: „Mentalne Budowle” to utwór przedstawiający jak wielką moc twórczą ma myśl. Wszystko to, o czym myślimy, czy też wizualizujemy w naszych głowach, kreuje naszą rzeczywistość. Każde wyobrażenie ma swój skutek, a mając otwarty i jasny umysł możemy świadomiej dobierać myśli i budować swoje życie za pomocą marzeń. Także nie bójcie się marzyć!

Fundamenty są solidne, aż miło pomyśleć jak będą wyglądać kolejne piętra tego muzycznego konceptu – mówi Bartosz Szarek, menadżer Pozytywki, i podsumowuje ostatni okres współpracy z zespołem: Parafrazując słowa klasyka: „Człowiek zostaje menadżerem, kiedy nie może być artystą. Tak samo, jak staje się donosicielem, kiedy nie może być policjantem. Albo informatorem, kiedy nie może być żołnierzem”. Półrocze spędzone z zespołem było dla mnie czasem wyjątkowym, pięknym i trudnym, frustrującym i fascynującym, „nowym” i „starym”. Miałem do czynienia z wieloma zespołami, ale w porównaniu z nimi, większość z nich była cienka jak barszcz z podłej jadłodajni. Chłopaki są inni! Przyznaję się oficjalnie – jestem wyznawcą zespołu Pozytywka!

Oprócz formatu fizycznego, „Fundament Mocy” będzie wkrótce dostępny poprzez iTunes, Spotify, Tidal oraz inne serwisy tego typu. A co przyniosą najbliższe miesiące? Juwenaliami Krako(w)skimi 2019 ekipa z Nowego Sącza inauguruje wiosenno-letni okres koncertowy, a już w maju fani dostaną w swoje ręce kolejny materiał wideo. Do którego utworu tym razem? Tak jak w przypadku premierowego klipu, tak i w tym temacie możemy jedynie snuć domysły. Fakt faktem, „Mentalnymi Budowlami” zespół mocno podkręcił oczekiwania fanów względem przyszłych nowinek wydawniczych. Nasze również. Zatem z niecierpliwością oczekujemy na kolejne muzyczne doniesienia z obozu Pozytywki, a tymczasem przypomnijmy utwór, od którego wszystko się zaczęło: zapowiadający „Fundament Mocy” kawałek „Neony”.

„Fundament Mocy” | Tracklista

1. Wiosna
2. Screamo Trickz
3. Biały Lew
4. Lato
5. Neony
6. Jagody
7. Raiders
8. Ścieżka Goku
9. Zaczarowane Koło
10. Doktor Elektron
11. Mentalne Budowle

***

Obecny skład zespołu
Daniel „Deny” Gądek – gitara, wokal, muzyka
Andrzej „Sajan” Stec – wokal
Kamil „Kadżor” Nędzia – rap
Wojciech „Wojtas” Fedeńczak – gitara basowa
Piotr „Pietro” Mordarski – perkusja
Michał Mordarski – gitara rytmiczna
Jonathan „Jonek” Hojdys – instrumenty klawiszowe/elektronika

**

Pozytywka – polski rockowy zespół muzyczny utworzony we wrześniu 2017 roku w Nowym Sączu z inicjatywy Daniela „Deny’ego” Gądka i Andrzeja „Sajana” Steca.

Muzyka Pozytywki odznacza się bogactwem brzmienia, muzycznych tematów i odniesień do świata szeroko pojętej popkultury. Grupę trudno zaszufladkować do konkretnego stylu. Eklektyzm i wielokulturowość wykonywanej muzyki podbijane są abstrakcyjnymi i asocjacyjnymi, pełnymi pozytywnej energii i specyficznego humoru tekstami. Większość utworów nosi znamiona rocka i jego odchyleń, muzyki popularnej i elektronicznej, określonej przez samych twórców jako „rock galaktyczny”.

We wrześniu 2017 roku do duetu Gądek-Stec oficjalnie dołączył odpowiedzialny za elementy melorecytacyjne Kamil „Kadżor” Nędzia. Już jako trio, zespół nagrał swój debiutancki album pt. „Pogodna Unia Bohaterów”, którego premiera miała miejsce 26 grudnia 2017 roku. Krótko po sesji nagraniowej debiutu, skład Pozytywki ponownie uległ zmianie. Jeszcze w grudniu 2017 roku do zespołu dołączył basista Wojciech Fedeńczak, a w czerwcu 2018 roku perkusista Piotr Mordarski. 22 kwietnia 2018 roku grupa zadebiutowała na falach radiowej „Czwórki” (audycja „Kosmiczne Wibracje”) utworem „Wesoła Galaktyka”.

24 czerwca 2018 roku zespół zapowiedział swój drugi album pt. „Fundament Mocy”, którego premiera planowana jest na kwiecień 2019 roku. Wiadomość ogłoszono na oficjalnym fanpage’u na Facebooku. Jako singiel promujący płytę wybrano opublikowany 29 lipca 2018 roku utwór „Neony”. Za reżyserię i scenariusz klipu odpowiadają Daniel „Deny” Gądek do spółki z basistą Wojtkiem „Wojtasem” Fedeńczakiem. W obsadzie klipu oprócz wymienionych, znaleźli się: drugi wokalista Andrzej „Sajan” Stec, perkusista Piotr „Pietro” Mordarski, wybitny sądecki raper Mateusz Smoleń i przyjaciele.

22-25 grudnia 2018 roku zespół (wspólnie z Or_kiestrą – Niezależną Orkiestrą i Chórem Młodzieżowym i dziecięcą Scholką Emmanuel) pracował nad świąteczną piosenką pt. „Wesołych Świąt”, która zadebiutowała na oficjalnym kanale YouTube grupy 26 grudnia 2018 roku. Zarejestrowanie nowego utworu zbiegło się w czasie z podjęciem decyzji o rozbudowaniu instrumentarium oraz poszerzeniu składu. Jeszcze w grudniu 2018 roku do Pozytywki dołączył młodszy brat perkusisty grupy, gitarzysta rytmiczny Michał Mordarski, oraz w styczniu br. – klawiszowiec Jonathan „Jonek” Hojdys.

Opracowanie: Bartosz Szarek