Polscy misjonarze – dokument przedstawia m.in. ks. Piotra Waśko z Podegrodzia

23 grudnia 2020 r. na antenie TVP1 oraz 29 grudnia 2020 r. na antenie TVP2 wyemitowano dokument „Pieniężno. Polscy misjonarze”. Bohaterem dokumentu jest m.in. ks. Piotr Waśko z Podegrodzia.

Film dokumentalny pokazuje pracę 63 polskich misjonarzy. To zdeterminowana grupa braci i sióstr, którzy mieszkają w Papui Nowej Gwinei, z dala od własnego kraju, współpracują z Papuasami, aby pomóc im w budowaniu lepszego życia.

Ich praca wykracza daleko poza rozdawanie świadectw i chrzczenie nawróconych. W obliczu ciągłego zagrożenia zasadzkami, czarami, ekstremalnymi upałami i chorobami, ich historia jest głęboko poruszająca.

Największym atutem tego filmu są sami bohaterowie – bardzo różne postaci, wszystkie jednak w jakiś sposób poruszają widza. Film pokazuje mało znaną w Polsce stronę działalności Kościoła.

W dokumencie zobaczymy m. in. ks. Piotra Waśko z Podegrodzia, który w 2015 r. został postrzelony. Ks. Piotr wyruszył w objazd spowiadać i odprawiać mszę św.  Został postrzelony śrutem, miał wiele ran. Krwawił i był bardzo słaby. Przelot helikopterem do szpitala w Madangu trwał dwie godziny. Tej samej nocy operował go misjonarz br. Jerzy Kuźma. Dwa tygodnie później ks. Piotr poleciał do Polski.

Zjawił się w masce i krzyknął „Stój, stój”. Krzyknął dwa razy, a potem po prostu strzelił. Czuję drętwienie tu w udzie, a pieczenie tutaj, bo część nerwów została uszkodzona. To była chyba próba rabunku.

– relacjonuje w dokumencie ks. Piotr Waśko.

Dokument można obejrzeć tutaj: https://vod.tvp.pl/video/pieniezno-polscy-misjonarze,pieniezno-polscy-misjonarze,45891420