Polacy jednym z najuczciwszych narodów na świecie

Pismo „Science” przeprowadziło badanie uczciwości polegające na postawieniu nieświadomych osób w sytuacji, w której znajdują portfel – z pieniędzmi oraz bez nich. Liderami uczciwości zostali w tym badaniu Szwajcarzy, przed Norwegami, Holendrami, Duńczykami, Szwedami oraz na szóstym miejscu – Polakami.

Eksperyment został przeprowadzony w 40 państwach świata. W Szwajcarii portfele z zawartością oddało 79 proc. znalazców, puste – 74 proc., w sklasyfikowanej na szóstym miejscu Polsce, portfele z zawartością wróciły w 69 proc., natomiast bez pieniędzy – w 63 proc. przypadków.

Gorzej w badaniu wypadli Czesi, Niemcy, Francuzi, Nowozelandczycy. Najmniej „uczciwych” znalazców odnotowano w Maroko, Kazachstanie oraz Chinach – gdzie puste portfele zwróciło zaledwie 7 proc. badanych, a z zawartością pieniędzy – 22 proc.

W badaniach wykorzystano 17 tys. portfeli, z czego część była pusta, a pozostałe wypełniono kwotami od 13 do 94 dolarów. Badacze z Uniwersytetu w Zurychu spodziewali się, że uczciwość wzrasta wraz z mniejszą zawartością znalezionych środków, a tymczasem doświadczenie pokazało zupełnie odwrotną zależność.